Projekt Champions ma wypracować rozwiązania umożliwiające poprawę dostępności środkowoeuropejskich regionów z wykorzystaniem regionalnych portów lotniczych. Parterami w projekcie, którego liderem jest samorząd województwa wielkopolskiego, są cztery porty lotnicze (Poznań, Lwów, Karlowe Wary i Triest), samorządy i instytucje naukowe z Polski, Czech, Ukrainy i Włoch oraz Niemiec.

 

"Każdy z partnerów projektu ma własne doświadczenia z organizacją transportu lotniczego i jego powiązaniu z system komunikacji lądowej i na tej podstawie chcemy wypracować modele dotyczące np. systemów informacji pasażerskiej, czy wprowadzenie strategii cenowej w celu zwiększenia udziału lotnictwa w transporcie publicznym" - powiedział we wtorek PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

 

Dzięki udziałowi w projekcie w Poznaniu jesienią, na zmodernizowanym lotnisku, zostanie wdrożony System Informacji Pasażerskiej, opracowany zostanie też projekt powiązania lotniska z centrum miasta komunikacją kolejową.

 

"Ten drugi projekt ze względu na koszty nie zostanie szybko wdrożony, ale będzie gotowy i pozwoli nam na podjęcie decyzji co do jego przyszłości" - powiedział PAP Jankowiak. System Informacji Pasażerskiej na poznańskim lotnisku zostanie uruchomiony jesienią.

 

"W terminalu pasażerskim staną nowoczesne dotykowe info-kioski oraz elementy systemu informacji graficznej, które w przystępny i przejrzysty sposób będą informowały pasażerów o możliwości skorzystania z transportu publicznego z i na lotnisko" - poinformowała PAP rzeczniczka Poznań Airport Hanna Surma.

 

Projekt Champions jest realizowany od 2010 roku, jego zakończenie planowane jest w roku 2013. Budżet projektu wynosi prawie 2 miliony euro i jest dofinansowany w 85 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego.(PAP)

 

kpr/ je/ gma/