„Nie wiem, skąd miał takie informacje” - odpowiada Ryfiński, który o zamiarze kandydowania poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej w Częstochowie.

Polityk TR przypomniał, że właśnie w Częstochowie ma jedno ze swoich biur poselskich. Zapewnił, że pomysł ubiegania się o urząd prezydenta w tym mieście rodził się od co najmniej kilku miesięcy.

Tymczasem rzecznik TR Andrzej Rozenek mówił jeszcze w poniedziałek, że Ryfiński ma startować w wyborach na prezydenta Radomia (z tego okręgu został wybrany posłem, w Radomiu także ma biuro poselskie). „Taka była rekomendacja zarządu partii” - powiedział w czwartek PAP Rozenek.

Sam Ryfiński powiedział, że jego kandydowanie w Częstochowie nie było przedmiotem dyskusji na szczeblu partyjnym. Ryfiński rozmawiał o tym jedynie z szefem partii Januszem Palikotem i ten – jak zapewnia kandydat - udzielił mu poparcia. Jak mówi, o start w wyborach został poproszony przez komitet Wolne Miasto Częstochowa. „To komitet powołany przez społeczników, ludzi, którym na sercu leży dobro tego miasta” - zapewnił Ryfiński.

Poseł zapewnia, że zna problemy mieszkańców Częstochowy. Startując w wyborach obiecuje odpolitycznienie tego miasta. „To zmora, która toczy wiele miast w Polsce, a Częstochowę szczególnie” - uważa. Inny punkt programu Ryfińskiego to dialog ze społeczeństwem. „Tego dialogu dziś nie ma, rady miasta są pozbawione jakiegokolwiek fermentu, debaty nad problemami” - uważa poseł. Ryfiński obiecuje też, że jeśli zostanie prezydentem zadba rozwój gospodarczy miasta, w tym o dobre wykorzystanie środków europejskich i doprowadzi do utworzenia w Częstochowie uniwersytetu.

Ryfiński znany jest ze swoich antyklerykalnych wypowiedzi i wystąpień; m.in. w ub. roku, protestując przeciwko pomysłowi zakazu handlu w niedzielę, parlamentarzysta spacerował po Warszawie przebrany za biskupa. Ma 39 lat. Jest z wykształcenia ekonomistą. Od 2011 - poseł, najpierw Ruchu Palikota, a obecnie Twojego Ruchu. W kampanii wyborczej do Sejmu obiecywał m.in. wybudowanie w Radomiu toru Formuły 1.

Wcześniej start w wyborach na prezydenta Częstochowy zadeklarowało kilku innych kandydatów. Jest wśród nich były wicewojewoda śląski, obecnie wojewódzki radny Artur Warzocha. Kilka miesięcy temu tłumaczono, że jest to efekt porozumienia między PiS, Wspólnotą Samorządową i Unią Laikatu Katolickiego. Są to trzy najważniejsze ugrupowania po prawej stronie sceny politycznej w tym mieście. Warzocha obecnie jest pracownikiem katowickiej delegatury NIK, nie jest członkiem żadnej partii.

Innym kandydatem jest Tomasz Jaskóła. Ten nauczyciel, przedsiębiorca jest członkiem kilku organizacji i ugrupowań, w tym m.in. koordynatorem Klubu Republikańskiego Częstochowa, członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia "Republikanie", pełnomocnikiem Polski Razem Jarosława Gowina na powiat częstochowski.

W wyborach wystartuje też miejski radny oraz lider ugrupowania samorządowego Mieszkańcy Częstochowy Marcin Maranda. Startu nie wykluczył także senator PO Andrzej Szewiński.

Od 2010 roku prezydentem Częstochowy jest Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Dotąd oficjalnie nie ogłosił, czy będzie ubiegał się o reelekcję. (PAP)