Miasto przekazało, że drogą elektroniczną wpłynęło ponad 200 wniosków a w urnach zebrano ponad 100 pomysłów. „Wstępna analiza zgłaszanych propozycji pokazuje, że mieszkańcy coraz lepiej wiedzą jak funkcjonuje Bydgoski Budżet Obywatelski. Zdecydowana większość pomysłów to bardzo wartościowe zadania wzbogacające ofertę rekreacyjną oraz poprawiające funkcjonowanie miasta” – poinformował magistrat.

Wśród pomysłów mieszkańców dominują place zabaw, boiska, siłownie, a także inwestycje drogowo-komunikacyjne dotyczące np. remontów chodników, nowych przystanków i parkingów.

Są też pomysły np. na budowę placu do kalisteniki - treningu siłowego opartego o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała oraz udźwiękowienie sal muzeum okręgowego i wyposażenie ich w materiały dydaktyczne dla osób niewidomych i słabo widzących.

Jak przekazał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, „szczególnie cieszy fakt, że propozycje inwestycji zostały zgłoszone dla każdego osiedla”. „Liczę na to, że podobnym zaangażowaniem mieszkańcy wykażą się podczas etapu głosowania na pozytywnie zweryfikowane projekty” – dodał.

Urzędnicy wiedzą już, że kilku zgłoszonych pomysłów nie można zrealizować z budżetu obywatelskiego. Wśród nich jest pomysł budowy kładki przez Brdę na Jachcicach – jej koszt to, co najmniej kilka milionów złotych.

Wnioski były przyjmowane do 7 sierpnia. Ich autorami mogli być mieszkańcy Bydgoszczy w wieku od 16 lat. Obecnie trwa weryfikacja zgłoszonych pomysłów.

O tym, które ze zgłoszonych i zatwierdzonych propozycji doczekają się realizacji zdecyduje głosowanie przeprowadzone w drugiej połowie września. Bydgoszczanie będą mogli głosować tylko na projekty, które zostały wcześniej zatwierdzone przez zespół ds. weryfikacji wniosków. Przy każdym wniosku będzie też opinia rady osiedla. Głosowanie będzie odbywało się w drodze elektronicznej i papierowej.

W bydgoskim budżecie obywatelskim środki przeznaczone na wybrane przez mieszkańców miasta przedsięwzięcia zostały podzielone pomiędzy osiedla proporcjonalnie do liczby zameldowanych osób. Zgłoszone wnioski nie mogły przekroczyć limitu środków przeznaczonych na dane osiedle.

W latach 2013-2015 do realizacji trafiło blisko 200 zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego projektów. Podczas poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego oddano ok. 20 tysięcy głosów, dwa lata temu zagłosowało ok. 6 tys. osób. Według władz miasta, jednym z celów realizacji budżetu partycypacyjnego jest zachęcanie mieszkańców do wspólnych działań.

Do tej pory, dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, w Bydgoszczy powstały m.in. boiska, place zabaw, siłownie na powietrzu i skateparki. Rozbudowany został miejski monitoring wizyjny. Część placówek szkolnych wyposażono w dodatkowe szafki, dzięki czemu najmłodsi uczniowie nie muszą dźwigać ciężkich tornistrów. (PAP)