"Ryszard Kuć uzyskał zdecydowaną przewagę głosów. Jego dwaj kontrkandydaci uzyskali ich znacznie mniej" - poinformował w rozmowie z PAP Tandyrak. Dodał, że teraz kandydatura Kucia będzie przedstawiona prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi.

"Pan Kuć jest mi znany, cenię jego doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Akceptuję tę kandydaturę" - poinformował we wtorek PAP prezydent Olsztyna.

Kuć ma zastąpić na stanowisku wiceprezydenta Olsztyna Bogusława Szwedowicza, który pod koniec kwietnia został odwołany. Prezydent Grzymowicz tłumaczył wówczas, że Szwedowicz miał pełnić tę funkcję do czasu zakończenia budowy linii tramwajowych, a te zostały i zbudowane, i rozliczone. Szwedowicz jest obecnie na wypowiedzeniu. W ocenie Tandyraka powołanie Kucia powinno nastąpić po wakacjach. "W tym czasie musi uregulować swoje sprawy zawodowe" - dodał Tandyrak przyznając, że Przewozy Regionalne, którymi od kilku lat kieruje Kuć, podlegają marszałkowi woj. warmińsko-mazurskiego.

Klub Grzymowicza od wyborów samorządowych jest w koalicji z PO, z ramienia tej partii funkcję wiceprezydenta odpowiedzialnego za oświatę i sport pełni Jarosław Słoma.

Ryszard Kuć nie pracował dotąd w samorządzie. Od lat zawodowo jest związany z koleją: był m.in. dyżurnym ruchu, kierował Przewozami Regionalnymi w Olsztynie, a przez rok był prezesem zarządu Przewozów Regionalnych w Warszawie. (PAP)