"Zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów będzie przygotowany, specjalny raport informujący o całym postępowaniu związanym z przygotowaniem oprogramowania, jego wdrożeniem, jego wykorzystaniem, działaniem w toku wyborów" - zapowiedział podczas wtorkowej konferencji sędzia Włodzimierz Ryms.

Poinformował, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się pod koniec maja, przystąpiono do przygotowań odrębnego oprogramowania dla wyborów samorządowych. Przetarg, jak podkreślił Ryms, został ogłoszony w maju, a w sierpniu został wybrany wykonawca, który w tym miesiącu przystąpił do prac informatycznych.

"Trwała cały czas intensywna praca i współpraca z tym wykonawcą, aby zdążyć z przygotowaniem oprogramowania. Przeprowadzano testy. Testy ujawniały pewne mankamenty. One były usuwane. Przeprowadzono audyt tego oprogramowania przez inną firmę, która oceniła, że to oprogramowanie jest dobre, sprawdzi się w wyborach, a wynik jest, jaki widzimy" - powiedział sędzia Ryms.

Problemy z wyborczym systemem informatycznym w wyborach samorządowych występowały od dnia głosowania, od niedzieli. We wtorek przed godz. 6. raną PKW poinformowała, że system informatyczny jest już w pełni sprawny.(PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>