Specjalna Strefa Demograficzna to program województwa opolskiego, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu.

W ciągu najbliższych dni w opolskich mediach ma ruszyć promocja programu. Urzędnicy zamierzają przeszkolić 600 osób (130 godzin teorii i 30 godzin praktyki w żłobkach), a 500 z nich zagwarantują pracę.

Zgodnie z projektem, poszukiwane są w szczególności kobiety do 30. roku życia, albo takie, które skończyły 50. rok życia, już wychowały dzieci i mają doświadczenie w tym zawodzie. Dobrze gdyby były przedszkolankami, albo miały doświadczenie w nauczaniu początkowym. Obowiązkowe jest co najmniej średnie wykształcenie, niekaralność, brak zobowiązań alimentacyjnych. Muszą być także osobami bezrobotnymi, niekoniecznie zarejestrowanymi.

Kandydatki po przeszkoleniu zostaną zatrudnione na co najmniej rok. Wynagrodzenie będzie im wypłacał urząd gminy, który otrzyma na ten cel pieniądze z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. W kosztach będą także partycypować rodzice dziecka, którzy będą wpłacać do kasy gminy ok. 300 zł miesięcznie.

„Rodzicom zostanie przedstawionych kilka opiekunek, tak by mogli wybrać tę, która najbardziej im odpowiada” – powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski.

Jak dodał, „zainteresowanie programem wśród gmin jest dość spore. Największe jest w Opolu i innych dużych miastach, ale także w małych miejscowościach. Jak w jakiejś gminie będzie potrzeba utworzenia 2-3 miejsc, to nic nie będzie stało na przeszkodzie” – zapewnił.

Przedstawiciele niektórych opolskich gmin są jednak sceptycznie nastawieni do projektu. „Otwieramy w gminie żłobek i potrzebujemy opiekunek do niego” – powiedziała PAP Angelika Sarnowska z Urzędu Gminy w Byczynie.

„Jesteśmy małą gminą, a głównym problemem u nas jest znalezienie jakiejkolwiek pracy. Jak matki nie mają pracy, to siedzą w domu i nie potrzebują opiekunek” – powiedziała Iwona Łytka z Urzędu Gminy w Świerczowie.

Cały program ma kosztować 20 mln zł, ale WUP może go zwiększyć jeszcze o 20 proc. Realizacja projektu „Powrót do zatrudnienia” potrwa do czerwca 2015 r.

Wyludnianie się regionu jest obecnie najpoważniejszym problemem Opolszczyzny. W ciągu roku w woj. opolskim ubywa średnio 4,5-4,6 tys. mieszkańców. Co roku znika małe miasteczko. Region wyludnia się najszybciej w Polsce. Kwestia dzietności, opieki nad rodziną, powstrzymania migracji legła u podstaw sformułowania przez zarząd regionu programu Specjalnej Strefy Demograficznej.