Porozumienie w piątek podpisali rektor UO prof. Stanisław S. Nicieja, marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła i odpowiedzialny za kwestie służby zdrowia w samorządzie woj. opolskiego wicemarszałek Roman Kolek.

W dokumencie zapisano m.in., że samorząd woj. opolskiego wyraża wolę udostępniania uczelni siedmiu podlegających mu szpitali „do realizacji zadań dydaktycznych na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim w formie kształcenia praktycznego”. Chodzi o Szpital Wojewódzki w Opolu, Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, a także Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny w Opolu, Opolskie Centrum Onkologii w Opolu, Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie oraz Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup.

„Choć często nadużywa się tego określenia nie waham się powiedzieć, że to historyczny moment” – mówił prof. Nicieja. „Idziemy w stronę otwarcia kierunku medycznego z perspektywą utworzenia wydziału medycznego. To dopełni wielką ideę pełnowymiarowego uniwersytetu, który powinien być wielowydziałowy” - podkreślił.

Wicemarszałek Kolek dodał, że rozmowy pomiędzy UO a opolskimi szpitalami pokazały, że jest wśród kadry tych jednostek zainteresowanie rozwojem naukowym. „To bardzo dobry sygnał - i dla nas, odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w regionie, i dla pacjentów” – zaznaczył.

W porozumieniu zapisano także, że po zakończeniu pierwszego cyklu kształcenia na kierunku lekarskim, co planowane jest na rok akademicki 2022/2023, Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu ma być przekształcone w szpital uniwersytecki. „Cieszę się bardzo, że dzisiejsze porozumienie skutkować będzie powołaniem z czasem szpitala klinicznego, oddziałów klinicznych w wielu szpitalach opolskich. Już dzisiaj powoduje to duże zainteresowanie wielu szpitali współpracą i współdziałaniem w tym temacie” – mówił Kolek.

Rektor UO dodał w rozmowie z mediami, że podpisane w piątek porozumienie ma być częścią wniosku ws. utworzenia kierunku, który uczelnia w najbliższym czasie złoży do ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministerstwa zdrowia. Dodał, że jeżeli obydwa resorty zaakceptują ideę utworzenia kierunku, to wniosek trafi do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. „Jeżeli oni dadzą nam pozwolenie, to mamy kierunek załatwiony” – tłumaczył.

Rzecznik UO Marcin Miga wyjaśnił, że aby stworzyć taki kierunek potrzeba minimum sześciu samodzielnych pracowników, czyli profesorów i doktorów habilitowanych oraz ośmiu pracowników z tytułem doktora. Kadra ogółem ma być jednak znacznie liczniejsza. Rektor UO zapewnił, że uczelnia już ją skompletowała. Tłumaczył, że ok. 50 proc. stanowić w niej mają lekarze opolscy.

„Kilkudziesięciu lekarzy ma tutaj doktoraty, ważne publikacje w różnych pismach, które się liczą, relacje z uniwersytetami medycznymi, gdzie mogą kończyć habilitacje w przyszłości” – mówił prof. Nicieja. Dodał, że pozostali to będą koledzy z ościennych ośrodków – i zabrzańskiego i wrocławskiego. „Młodzi, którzy uważają że tutaj, kiedy wejdą w nasze środowisko, będą mieć nowe szanse”.

UO liczy, że pierwsi studenci na kierunku lekarskim będą mogli zacząć naukę w roku akademickim 2017/2018. (PAP)