Minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, który odwiedził w poniedziałek budowę kompleksu pływalni w Lublinie, powiedział, że jest to jedna z inwestycji sportowych o strategicznym znaczeniu.

„Strategiczna to taka inwestycja, która służy rozwojowi danej dyscypliny sportu. Pływanie należy do dyscyplin olimpijskich niezwykle +medalodajnych+, w związku z czym warto inwestować w to, żeby w przyszłości cieszyć się z medali na igrzyskach” – powiedział Biernat dziennikarzom.

Zespół krytych pływalni powstaje w Lublinie przy Alejach Zygmuntowskich, przy już istniejącym basenie. Obecnie wykonane jest 65 proc. prac. „Termin jest dotrzymywany, wykonawca powinien zgodnie z harmonogramem zrealizować ten projekt. Zakładamy, że we wrześniu, w nowym roku szkolnym i akademickim, będziemy zapraszali tu mieszkańców i gości” - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Budowany w Lublinie kompleks ma należeć do najnowocześniejszych w kraju. Centralnym jego punktem będzie hala mieszcząca basen sportowy o wymiarach 25 x 51,3 m oraz trybuny na 2,1 tys. widzów. Basen ma być wyposażony w tzw. ruchome dno umożliwiające zmienianie jego głębokości, co ma przyczynić się do lepszego wykorzystania obiektu.

Pływalnia ta ma służyć do rozgrywania zawodów pływackich na krótkich i długich dystansach, rozgrywek piłki wodnej oraz do treningów sportowych. W hali będą też pomieszczenia dla ratowników, sędziów, trenerów i lekarza.

W kompleksie będą też wielofunkcyjne baseny rekreacyjne, przy których mają funkcjonować m.in. gejzer powietrzny, wodospad, masaż ścienny trzydyszowy, sztuczna rzeka, zjeżdżalnie czy ścianka wspinaczkowa. Wydzielone zostaną strefy do nauki pływania i hydromasażu. Ma tu też być basen dla dzieci z atrakcjami, m.in. zjeżdżalnią, oraz dwa baseny zewnętrzne - jeden z ciepłą wodą wyposażony w hydromasaż; drugi połączony rękawem wodnym z halą basenów rekreacyjnych. W kompleksie ma też powstać zespół saun oraz zespół pomieszczeń przeznaczonych do zabiegów odnowy biologicznej i rehabilitacji.

Z nowego zespołu basenów będzie mogło korzystać ponad 4 tys. osób dziennie. Obiekt ma być w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Łączny koszt inwestycji sięga 97 mln zł. Ponad 36 mln zł dofinansowania - na budowę części sportowej kompleksu - przekazało ministerstwo sportu w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Miasto Lublin wyemitowało obligacje przychodowe o wartości 40 mln zł., a uzyskane z emisji środki będą przeznaczone na dofinansowanie budowy zespołu krytych pływalni.

Obligacje zostały wyemitowane na 10 lat; oprocentowanie ma kosztować miasto około 7 mln zł. Emisję przeprowadza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Żuk zaznaczył, że lubelski samorząd miejski jest pierwszym, który stosuje ten instrument finansowy - dotychczas bowiem obligacje przychodowe emitowały podmioty gospodarcze, w tym spółki komunalne.

Pieniądze na wykup obligacji pochodzić będą z przychodów, jakie przyniesie inwestycja. Środki te uzyskane będą z czynszu dzierżawnego. Powstający kompleks basenów dzierżawić będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Będzie on czerpał dochody m.in. ze sprzedaży biletów, wynajmu pomieszczeń, świadczenia usług. Władze samorządowe liczą na to, że baseny będą oblegane; chcą też zaoferować tu dobre warunki treningowe dla sportowców. (PAP)