Wśród nagrodzonych są nauczyciele, którzy z sukcesami opracowywali i wdrażali autorskie programy, przygotowali uczniów do konkursów i pomagali uczniom z trudnościami w nauce.

"Jesteście państwo elitą wśród nauczycieli, wychowawców wszystkich warszawskich placówek i stanowicie wzór dla innych" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości zorganizowanej w Dniu Edukacji Narodowej.

Dodała, że władze Warszawy doceniają to, co wyróżnieni nauczyciele i dyrektorzy robią dla dzieci, młodzieży oraz - jak mówiła - "dla wszystkich tych młodych, którzy potem - za 10, 20 lat - będą urządzać Warszawę, będą urządzać Polskę, może też będą mieli wpływy w Europie".

Dyrektor gimnazjum nr 44 im. gen. Pawła Chrzanowskiego Anna Jarosz, powiedziała dziennikarzom, że jest "bardzo dumna z wyróżnienia i z siebie". "Całe życie poświęciłam szkole, to gimnazjum jest w tej chwili jednym z najlepszych w Warszawie, rozwija się dalej i jest mi bardzo miło, że zostało to docenione" - powiedziała.

"Zastałam gimnazjum drewniane, a jest w tej chwili murowane. Nie chcę się porównywać do króla, ale naprawdę dużo zrobiłam. W tej chwili mamy nieprawdopodobne kontakty i projekty międzynarodowe, wymiany długo i krótkoterminowe uczniów" - dodała Jarosz.

Z kolei Urszula Kamińska, nauczycielka języka polskiego z XII LO im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie, powiedziała dziennikarzom, że jest wzruszona, bo nagroda jest dla niej "taką puentą" dla osiągnięć w zawodzie, w którym pracuje prawie 30 lat. Jak mówiła, poza dobrym przygotowaniem młodzieży do egzaminu maturalnego (średnia wyników 90 proc.) jako nauczycielka wykonuje też bardzo istotną pracę wychowawczą.

Dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy Joanny Gospodarczyk podkreśliła w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że nagrody są przyznawane osobom, które "naprawdę ciężką pracą, zaangażowaniem przyczyniły się do tego, że w Warszawie oświata jest na wysokim poziomie". "To są osoby naprawdę z powołania, to są osoby, które lubią uczyć i efekty ich pracy widać" - dodała. (PAP)