"Z początkiem marca oddajemy do dyspozycji ponad 80 stacji i ponad 700 rowerów, działających w prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części miasta" - powiedział w czwartek dziennikarzom prezes miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Konrad Stępień.

Jak dodał, podczas przerwy zimowej rowery przeszły konieczne naprawy, wymieniono m.in. hamulce, lampki, dętki, a także piasty i dzwonki.

W nadchodzącym sezonie rower miejski zostanie rozbudowany - powiedział Stępień. W ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali do realizacji m.in. dwie nowe stacje roweru, pierwsza powstanie przy ul. Duńskiej, a druga w rejonie ulic Szczanieckiej i Emilii Plater - powiedział. Nowe stacje mają być gotowe w połowie zbliżającego się sezonu.

Prezes powiedział także, że koszt utrzymania roweru miejskiego w 2017 r. wyniesie około 2,3 mln zł.

Flota szczecińskiego roweru miejskiego składa się z 724 jednośladów, z czego 30 pojazdów figuruje jako zaginione.

W ubiegłym roku system roweru miejskiego rozbudowano, pojawiło się kilkadziesiąt nowych stacji, głównie w prawobrzeżnej części miasta, gdzie nie było ich wcześniej.

Od sierpnia 2014 r., kiedy "Bike_S" ruszył, rowery wypożyczono łącznie ponad 1,3 mln razy. W systemie umożliwiającym wypożyczanie zarejestrowanych jest blisko 34 tys. osób.

Z wcześniejszych informacji miasta wynika, że pod względem liczby rowerów miejskich Szczecin zajmuje szóste miejsce w kraju. Liderem jest Warszawa, a za nią kolejno Kraków, Łódź, Lublin i Wrocław.

Szczeciński rower miejski w 2013 r. wybrali do realizacji mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. (PAP)