Ministerstwo Skarbu Państwa chciało sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. Znajdują się one jednak w rozporządzeniu zawierającym wykaz zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które nie mają podlegać prywatyzacji. Resort chciał je znowelizować. Gdyby tak się stało, w wykazie pozostałoby tylko jedno uzdrowisko - Krynica-Zdrój. Pomysł spotkał się jednak ze sprzeciwem opozycji. We wrześniu odbyło się spotkanie w resorcie skarbu z samorządowcami dotyczące ustalenia warunków nieodpłatnego przekazania uzdrowisk władzom lokalnym.

O uzdrowiska pytał w czwartek w Sejmie poseł Stanisław Wziątek (SLD). "Propozycja Ministerstwa Skarbu Państwa dotycząca prywatyzacji sześciu spośród siedmiu uzdrowisk polskich (...) wzbudziła ogromne emocje. Podjęto tę decyzję, mimo że łamie ona wcześniej przyjęty polityczny konsensus. (...) Podjęto tę decyzję, nie zważając na to, że ta prywatyzacja to także prywatyzacja zasobów lecznictwa naturalnego, a więc solanek, wód mineralnych, borowin. Podjęto tę decyzję mimo tego, że pracownicy uzdrowisk widzą ogromne zagrożenie dla swoich miejsc pracy" - mówił.

Jego zdaniem być może te argumenty "otrzeźwiły" ministra skarbu. "Pojawiają się nowe koncepcje. Jakie są to koncepcje? Jak będą one wdrażane? Czy rzeczywiście chodzi o to, żeby przekazać te uzdrowiska samorządom? Którym samorządom?" - dopytywał.

Wiceminister skarbu Urszula Pasławska wyjaśniła, że Związek Województw Polskich złożył do resortu wniosek z prośbą o systemową komunalizację uzdrowisk na rzecz samorządów województw. "Minister skarbu przychylił się do tej propozycji. (...) Również minister zdrowia wskazał, że wyrazi zgodę, (...) jeśli samorządy będą zainteresowane przejęciem tych uzdrowisk" - wyjaśniła wiceminister.

Dodała, że marszałkowie i zainteresowane samorządy województw muszą złożyć do końca września listy intencyjne dotyczące chęci komunalizacji uzdrowisk. "Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie proces komunalizacji, w odpowiedzi na złożone wnioski" - zaznaczyła. (PAP)

luo/ pad/ gma/