W poniedziałek urzędnicy z magistratu z powodzeniem przetestowali sprawność połączeń Wi-Fi w łódzkim Parku Źródliska. Dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński podkreślił, że do 16 lipca w ten sam sposób sprawdzone zostaną wszystkie 23 hot spoty (i 3 rezerwowe).

Punkty, w których można uzyskać bezpłatne połączenie z internetem, oznaczone są specjalnymi tabliczkami. Większość z nich znajduje się w parkach, a także na popularnych placach i skwerach, na ul. Piotrkowskiej, w Ogrodzie Botanicznym i ZOO.

Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi Mikołaj Jasiński, który był jednym z pomysłodawców projektu, przypomniał, że w grudniu ubiegłego roku łodzianie zgłosili ok. 100 propozycji lokalizacji łódzkiej sieci WiFi. Wybrano te miejsca, w których hot spoty będą działać najefektywniej.

Można połączyć się z miejską siecią WiFi po wybraniu opcji łączenia się z bezprzewodowym internetem w telefonie, laptopie lub tablecie i połączyć się z siecią o nazwie "lodz WiFi", zaakceptować regulamin poprzez kliknięcie opcji "serfuj z lodz WiFi".

Jak zaznaczył przewodniczący MRM, korzystanie z bezpłatnych hot spotów obwarowane jest regulacjami prawnymi UE. Internet nie może przekraczać 512 kb/s, zaś pojedyncze sesje nie mogą być dłuższe niż godzina. Po upływie tego czasu połączenie jest automatycznie przerywane.

Jasiński wyjaśnił, że w ten sposób uniemożliwia się ściąganie dużych plików, bo nie to jest celem istnienia miejskiej sieci bezpłatnych hot spotów. Mają one służyć do sprawdzania poczty elektronicznej, korzystania z czatu, przeglądania portali społecznościowych czy do nauki z internetu. Zapowiedział też, że w przyszłym roku młodzi radni będą zabiegać o dostęp do internetu w miejskich autobusach i tramwajach.

Miejska sieć Wi-Fi była drugim pod względem popularności projektem na liście inwestycji finansowanych z łódzkiego budżetu obywatelskiego na 2014 r. Miasto przeznaczyło w sumie na wszystkie projekty 30 mln zł. Jak poinformował Justyński, realizacja 31 z 79 tegorocznych projektów została już zakończona.

W 2015 r. budżet obywatelski Łodzi ma wynieść 40 mln zł. Mieszkańcy zgłosili ponad 800 wniosków, ich wartość oceniono na prawie pół miliarda zł.(PAP)