To wszystko w ramach kampanii społecznej miasta Opola pn. „1 proc. wsparcia to 100 proc. zadowolenia”, która ma zachęcać mieszkańców do przekazywania 1 proc. podatku na OPP. O kampanii i korzyściach płynących z przekazywania 1 proc. podatku mówili Dorota Piechowicz-Witoń z Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu oraz przedstawiciele kilku opolskich organizacji pożytku publicznego na zorganizowanej w czwartek w Opolu konferencji prasowej.

Piechowicz-Witoń podkreśliła, że Opole od 2009 roku prowadzi kampanie zachęcające i przekonujące opolan do odpisu 1 proc. podatku. Zaznaczyła, że nawet najmniejsze kwoty, przekazane przez kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy osób, mogą stanowić ostatecznie duże sumy, wspomagające organizacje działające społecznie.

Zaznaczyła, że z roku na rok rośnie liczba osób przekazujących swój 1 proc. Dodała jednak, że warto przeanalizować listę wszystkich OPP, bo dysproporcje pomiędzy tymi, które dostają największe wsparcie z 1 proc. i najmniejsze są ogromne. „Często wynika to z tego, że wielu organizacji nie stać na należytą promocję, a także pomagają one potrzebującym” – zaznaczyła. Jak dodała, m.in. dlatego kampanię społeczną organizuje Opole.

Piechowicz-Witoń poinformowała, że miasto przygotowało w ramach kampanii materiały promocyjne zawierające np. spis wszystkich OPP, które mają siedzibę w Opolu i są uprawnione do przekazywania im 1 proc. podatku. Dodała, że na ulotce zamieszczono też adres internetowy opolski, na którym znajduje się lista organizacji wraz z numerami KRS niezbędnymi do przekazania 1 proc. podatku oraz adres, pod którym można znaleźć listę wszystkich organizacji w kraju.

Zapowiedziała, że w ramach kampanii w mieście w lutym, marcu i kwietniu odbędą się trzy sobotnie pikniki z atrakcjami na Pl. Wolności w Opolu, podczas których będzie się można spotkać z przedstawicielami OPP i dowiedzieć więcej o ich działalności. Z kolei w niedziele, w te same weekendy, w dwóch opolskich centrach handlowych na przemian będą się odbywać tzw. dyżury doradztwa księgowego, podczas którego będzie się można dowiedzieć jak przekazać na konkretną organizację swój 1 proc., a nawet wypełnić PIT.

Wydarzenia te zaplanowano kolejno na dni 20-21 luty; 19-20 marca oraz 9-10 kwietnia. Zorganizowany zostanie też w marcu konkurs "Niepozorny 1 proc." dla OPP, który ma je wypromować, pokazać ich działalność i zdobyć nagrody.
Na czwartkowej konferencji w opolskim Centrum Dialogu Obywatelskiego byli przedstawiciele kilku organizacji pożytku publicznego, którzy opowiedzieli o swojej działalności i tym, jak wykorzystują pieniądze pozyskane z przekazywanego im 1 proc. podatku.

Były wśród nich: Polski Związek Niewidomych – oddział opolski; Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – oddział w Opolu; Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego; Fundacja „Azyl Nadziei” dla Zwierząt Potrzebujących Pomocy czy Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont.

Ich przedstawiciele opowiadali, że przekazywane na rzecz tych organizacji kwoty z 1 proc. były w ub. roku bardzo różne – od 1,1 tys. zł, po 30-40 tys. zł. Zapewniali, że pieniądze, które otrzymują z tego tytułu pozwalają im działać i pomagać podopiecznym – dzieciom, młodzieży, osobom chorym, z dysfunkcjami czy potrzebującym pomocy zwierzakom. Zapewniali, że liczy się każda złotówka i prosili za pośrednictwem mediów o wsparcie w tym roku.
Z danych Izby Skarbowej w Opolu wynika, że w zeznaniach podatkowych złożonych w 2015 roku za 2014 rok ponad 297,5 tys. podatników z woj. opolskiego zawnioskowało o przekazanie kwoty ponad 11,7 mln zł z tytułu 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. (PAP)