Koleje Mazowieckie wzbogacą się o dwa szynobusy, które będą obsługiwać linie w kierunku Tłuszcza, Płocka i Ostrołęki.

Oba nowe szynobusy będą łącznie oferować po co najmniej 190 miejsc siedzących i stojących. Pojazdy mają być wyposażone m.in. w klimatyzację, ekrany informacyjne oraz głosowe powiadamianie o przystankach. Będą także przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Spalinowe szynobusy mają kursować na liniach: Tłuszcz-Warszawa-Czeremcha; Tłuszcz-Nasielsk-Sierpc-Płock oraz Tłuszcz-Ostrołęka. Pojazdy mają się rozpędzać do prędkości co najmniej 120 km/h, a łączna wartość zakupu wyniesie ponad 19,6 mln zł.

Szynobusy będą wybrane w przetargu nieograniczonym, zakup będzie zrealizowany poprzez spółkę Koleje Mazowieckie. Członek Zarządu Kolei Mazowieckich dyrektor eksploatacyjny Czesław Sulima powiedział, że nowe pojazdy mogą się pojawić na Mazowszu na przełomie 2015 i 2016 r.

Od 2010 r. (łącznie ze środową umową) wojewoda mazowiecki w ramach rządowego programu wspierania transportu kolejowego przekazał samorządowi regionu prawie 44 mln zł. "Z tych środków były kupowane przede wszystkim pojazdy obsługujące linie bardziej lokalne, na których nie ma dużego ruchu pasażerskiego, i transport szynowy troszkę trzeba było podtrzymywać, ponieważ przygasał" - mówił dziennikarzom wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Dodał, że w najbliższych latach powinna poprawić się jakość linii kolejowych w województwie. "Będą inwestycje w modernizację tych linii i ten system transportu kolejowego zacznie się w Polsce odbudowywać.

Jeżeli poprawi się jakość taboru, który jest już dużo lepszy niż parę lat temu i jakość szyn, myślę, że więcej mieszkańców naszego województwa zechce korzystać z pociągów rezygnując z dojazdu, zwłaszcza do Warszawy, samochodami" - powiedział wojewoda.

Dodał, że w najbliższej perspektywie zaplanowane są w województwie mazowieckim duże modernizacje linii kolejowych. "Najważniejsze z nich to trwająca obecnie modernizacji linii Warszawa-Białystok (), rusza modernizacja linii kolejowej do Radomia i czeka nas bardzo duża modernizacja tzw. średnicy warszawskiej, zanim się zacznie modernizowany będzie przejazd okrężny przez Warszawę Gdańską" - wyjaśnił Kozłowski.

Poinformował też, że przy okazji modernizacji linii do Białegostoku w najbliższych latach będzie modernizowana linia Tłuszcz-Ostrołęka. Kozłowski powiedział, że obecnie, na tej linii prędkość przejazdowa jest tak mała, że "praktycznie transport pasażerski prawie że zgasł". (PAP)