W sobotę swoje maratony pisania projektów organizuje większość stołecznych dzielnic, tzn. Bemowo, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Ursynów, Włochy, Wola, Żoliborz. Miejscem spotkań będą głównie urzędy dzielnic, wyjątkiem jest Mokotów, gdzie urzędnicy i eksperci będą czekać w Ośrodku Edukacji Kulturalnej Sadyba przy ulicy Korczyńskiej 6 oraz Ochota, gdzie dzielnica zaprasza do Pawilonu pod Okiem przy ul. Grójeckiej 79.

Szczegóły nt. godzin i miejsc spotkań, a także terminy maratonów w pozostałych dzielnicach są dostępne na stronie internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Natomiast w niedzielę, w godz. 12-18 w "Warsztacie" na pl. Konstytucji 4 odbędzie się ogólnomiejski maraton pisania projektów do budżetu partycypacyjnego.

W III edycji budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) do podziału będzie ponad 58 mln zł, zwycięskie pomysły będą realizowane w 2017 r.

Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł, a najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, w Rembertowie - 694 tys. zł oraz w Wilanowie - 1,2 mln zł.

Pomysły zgłaszane przez mieszkańców mogą dotyczyć wielu sfer, jakimi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy, czy jednostki miejskie: sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej, itp. Projekty mogą mieć charakter inwestycyjny (np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni) lub pozainwestycyjne (np. zajęcia pozalekcyjne, zorganizowanie święta wybranej ulicy).

Zgłoszenia są przyjmowane na stronie internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl i w urzędach dzielnic.

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich odsłon. Po pierwsze składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, już w połowie listopada ub. roku. Do drugie, jeden projekt może mieć aż trzech autorów, po trzecie, w tej edycji nie będzie preselekcji; oznacza to, że wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację trafią pod głosowanie.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej procedury odwoławczej, jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. W nowej odsłonie budżetu zwiększona będzie również rola zespołów w dzielnicach, to od nich będzie m.in. zależeć uwzględnianie odwołania od wyniku weryfikacji. (PAP)