Budynek ma powstać w centrum przyszłego miasta, przy ul. Marcinkowickiej, pomiędzy szkołą podstawową i kompleksem basenów. Nowy obiekt pomieści m.in. obserwatorium astronomiczne z salą multimedialno - edukacyjną, salę kinowo – widowiskową, recepcję wraz z salą wystawienniczą. W 3-piętrowym budynku znajdzie się też restauracja, bar, kręgielnia oraz hotel. Zaplanowano także zagospodarowanie terenu wokół obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Pomiędzy budynkiem Rynek 1 a Aqua Centrum w Chełmcu powstanie wielofunkcyjny plac publiczny spełniający funkcje przyszłego rynku miejskiego. Nawierzchnia placu wykonana zostanie z kostki brukowej. W sezonie letnim dzięki dyszom podposadzkowym wytwarzana będzie mgiełka wodna, podświetlana kolorowymi lampkami LED.

Ponadto w centralnym punkcie usadowiona zostanie 5-tonowa granitowa kula, którą będzie można obracać ruchem ręki. Na nowym rynku pojawią się ławki, kosze na śmieci, donice na zieleń ozdobną oraz oświetlenie.

Wartość inwestycji wynosi blisko 16,9 mln zł. Przetarg na jej wykonanie wygrała firma Kartel z Jędrzejowa. Jak poinformowały władze Chełmca, gmina jest obecnie w trakcie procedur związanych z pozyskaniem funduszy unijnych w wysokości 5,1 mln na realizację tego przedsięwzięcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Termin oddania do użytkowania gmachu przy Rynku 1 wyznaczono na koniec listopada przyszłego roku.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem z 24 lipca tego roku, Chełmiec, który sąsiaduje z Nowym Sączem, od 1 stycznia przyszłego roku zyska status miasta. Jego obszar obejmie 564 hektary.

Gmina Chełmiec położona jest w północnej części powiatu nowosądeckiego w województwie małopolskim. W jej skład wchodzi 27 miejscowości. Z liczbą mieszkańców przekraczającą 28 tysięcy jest ona obecnie najludniejszą gminą wiejską w Polsce. W samym Chełmcu mieszka około 3,5 tys. osób. (PAP)

rgr/ son/