Na pierwszej sesji sejmiku województwa lubelskiego w poniedziałek za powierzeniem Sosnowskiemu stanowiska marszałka głosowało 21 radnych, zaś jego kontrkandydat, Artur Soboń (PiS), otrzymał 12 głosów.

Sosnowski zasiada w lubelskim sejmiku od 2002 r. W poprzedniej kadencji był wicemarszałkiem, w czerwcu tego roku objął stanowisko marszałka po swoim partyjnym koledze Krzysztofie Hetmanie, który uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

Sosnowski powiedział w poniedziałek, że w nowej kadencji sejmiku najważniejsze będzie sprawne pozyskiwanie funduszy unijnych. „Potrzebna będzie ścisła współpraca z samorządami lokalnymi po to, byśmy w obszarach strategicznie ważnych dla regionu wypracowali wiele projektów, które będziemy mogli realizować przy pomocy środków zarządzanych z poziomu krajowego. Im więcej skorzystamy z tych środków, tym szybsze będzie tempo rozwoju w naszym województwie” – powiedział Sosnowski.

Soboń, który jest szefem klubu PiS w lubelskim sejmiku, zadeklarował wolę współpracy „ze wszystkimi radnymi” w oparciu o program wyborczy jego partii. Przekonywał, że środki unijne powinny być skierowane na wspieranie zewnętrznych inwestycji rozwijających region i tworzących miejsca pracy. „Od samego wydawania pieniędzy, zwłaszcza nie swoich, nikt nie zrobił się bogatszy” – przestrzegał.

Na wniosek Sosnowskiego wicemarszałkami województwa lubelskiego zostali Krzysztof Grabczuk (PO), który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji oraz Artur Walasek (PSL), dotychczasowy sekretarz województwa. Na Grabczuka głosowało 20 radnych, a na Walaska – 21.

Członkami zarządu wybrani zostali: były wicestarosta powiatu puławskiego Paweł Nakonieczny (PO), który otrzymał 20 głosów oraz były europarlamentarzysta Arkadiusz Bratkowski (PSL) – 21 głosów.

Przewodniczącym sejmiku radni wybrali prawnika Przemysława Litwiniuka (PSL), który przez poprzednie dwie kadencje przewodniczył radzie powiatu Biała Podlaska. Litwiniuk otrzymał 19 głosów. Jego kontrkandydatem był Andrzej Pruszkowski (PiS), na którego zagłosowało 13 radnych. Wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali: Zofia Woźnica (PO), Riad Haidar (SLD) oraz Pruszkowski.

W wyborach do sejmiku województwa lubelskiego największe poparcie zdobyło PSL – 32,43 proc., a drugie było PiS – 31,88 proc. PO poparło 19,17 proc. głosujących, a SLD - 6,94 proc.

W 33 osobowym sejmiku najwięcej mandatów objął PiS – 13. PSL zdobył ich 12, PO – 7, a SLD – 1.

W poprzedniej kadencji PiS miał 11 mandatów, PSL i PO – po 9, zaś SLD - 4. Poprzednio władzę w sejmiku także sprawowała koalicja PO-PSL, PO w zarządzie miała trzy miejsca, a PSL – dwa. (PAP)

kop/ jbr/ abr/