Łączna wartość projektu to prawie 32 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego – ponad 19 mln zł. Pozostałe koszty zakupu samochodów strażackich pokryły lokalne samorządy.

Poszczególne jednostki OSP zamawiały samochody indywidualnie, z wyposażeniem dostosowanym do ich potrzeb. Zakupiono 43 samochody, 38 z nich zostało już dostarczonych, pięć ma być gotowych wkrótce.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że jednostki OSP, które otrzymały nowe samochody, mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

"Jesteśmy jednym z niewielu województw, któremu udało się wynegocjować z Komisją Europejską znaczące pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym na poprawę bezpieczeństwa. Jednostki OSP, które otrzymują nowy sprzęt, mają duże znaczenie, większość z nich działa w krajowym systemie ratowniczym" – powiedział Sosnowski.

"Cieszę się, że możemy lepiej wyposażyć tych, którzy idą na ratunek potrzebującym pomocy, często nie zważając na własne bezpieczeństwo. Swoją ofiarność i zaangażowanie strażacy -ochotnicy pokazali wielokrotnie" – dodał Sosnowski.

Prezes zarządu wojewódzkiego OSP w Lublinie Marian Starownik podkreślił, że nowe samochody będą służyć mieszkańcom. "Chodzi o to, by nikt nigdy nie miał pretensji, że był pożar, czy wypadek, a strażacy nie dojechali. Bo często są chęci, ale nie można dotrzeć, bo sprzęt zawodzi. Jeden nowy samochód strażacki kosztuje 700-800 tys. zł, wydaje się, że to dużo, ale to wartość jednego niedużego domu, który może być uratowany. Na bezpieczeństwie się nie oszczędza" – powiedział.

W Lubelskiem jest ponad 1,6 tys. jednostek OSP skupiających około 64 tys. strażaków-ochotników. Dysponują oni 1,8 tys. pojazdów, których średni wiek wynosił do niedawna około 30 lat. "Udało się w ciągu minionych 10 lat zakupić około 500 nowych samochodów, ale reszta ciągle jest leciwa" – zaznaczył Starownik.

"Praktycznie w każdej akcja ratunkowej poza wielkimi miastami uczestniczą strażacy-ochotnicy. Często są pierwsi na miejscu, bo mają najbliżej. W krajach zachodniej Europy ochotnicze straże są doskonale wyposażone, brakuje im ludzi. U nas jest odwrotnie, są chętni, trzeba im dać sprzęt. Świat stawia na wolontariuszy, bo to jest najtańsza forma. Jesteśmy za biedni, żeby ograniczać się tylko do zawodowej straży" – dodał Starownik.

Jedną z jednostek, która otrzymała nowy samochód, jest OSP w Brzezinach, w powiecie lubartowskim. "Dostaliśmy nowy samochód Iveco, bardzo dobrze wyposażony. Umożliwi nam szybsze działanie. Dotychczas mieliśmy Stara 266, miał 30 lat. Teraz będziemy mogli szybciej dotrzeć na miejsce. Mamy dużo wyjazdów do wypadków drogowych, bo koło nas przebiega droga krajowa nr 19" – powiedział komendant OSP w Brzezinach Arkadiusz Kożuch.

Nowe samochody otrzymały m.in. też jednostki OSP w gminach: Krzywda, Hańsk, Urzędów, Milejów, Niedrzwica Duża, Obsza, Szastarka, Końskowola, Chodel. (PAP)