Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 roku podczas swej trzeciej pielgrzymki do Polski. Na pamiątkę tej wizyty od 2003 roku odbywają się wędrówki papieskim szlakiem.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się przy tablicy umieszczonej w fasadzie budynku Urzędu Miasta. Upamiętnia ona nadanie w 2003 roku Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Prezydent miasta Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że Jan Paweł II nawoływał do pokoju i wskazywał etyczne wzorce; wszędzie był oczekiwany z tęsknotą i miłością. Przypomniała też jego słowa wypowiedziane w Łodzi. Papież powiedział m.in. "niech Pan Bóg wynagrodzi temu, który wymyślił w czasie tej podróży papieża do Polski dzień łódzki. Chcę ci powiedzieć miasto, które nosisz imię Łódź, że wielką sprawiłaś radość następcy Piotra i Apostoła przez to dzisiejsze spotkanie".

Jak mówiła, mieszkańcy w różny sposób "dają dowód pamięci i czci dla świętego Jana Pawła II". Jednym z nich jest właśnie zainicjowana w 2003 roku wędrówka papieskim szlakiem po Łodzi, która - według niej - stała się symbolem więzi duchowej społeczności łódzkiej z papieżem Polakiem.

Sprzed magistratu uczestnicy wędrówki, wśród nich młodzież z łódzkich szkół udali się na łódzkie lotnisko, gdzie w 1987 r. Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla ponad 1,2 mln pielgrzymów. Jej najważniejszym momentem była pierwsza komunia święta ponad 1550 dzieci. Jan Paweł II osobiście udzielił sakramentu setce dzieciom.

Kolejnymi punktami na trasie wędrówki były dawne zakłady Alba, gdzie papież nieoczekiwanie zatrzymał się i pozdrowił pracowników fabryki oraz pamiątkowa tablica przy byłych zakładach "Uniontex", gdzie Jan Paweł II spotkał się z łódzkimi włókniarkami. Było to wtedy pierwsze w trakcie jego pontyfikatu spotkanie z pracownikami na terenie ich zakładu pracy.

Tegoroczna wędrówka zakończyła się przy pomniku św. Jana Pawła II na placu jego imienia przed łódzką archikatedrą, gdzie papież spotkał się z przedstawicielami łódzkiej kultury i nauki. (PAP)