Powstały w wyniku podziału ODŚ, któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, komitet Bezpartyjni Samorządowcy przedstawił w czwartek liderów list w wyborach do sejmiku. Komitet wystawi też kontrkandydata na prezydenta Wrocławia.

Inicjatywa jest efektem decyzji prezydenta Dutkiewicza, który kandydatów ODŚ chce umieścić na wspólnej liście z działaczami i pod szyldem Platformy Obywatelskiej. Od lutego tego roku województwem dolnośląskim rządzi bowiem poszerzona o ODŚ koalicja partii: PO, SLD i PSL.

W czwartek na konferencji prasowej Raczyński poinformował, że Bezpartyjni Samorządowcy wystawią własne listy we wszystkich pięciu okręgach wyborczych do sejmiku województwa. Hasło wyborcze nowego komitetu brzmi: stop partiom w samorządach.

„Na naszych listach będą wyłącznie osoby, które nie należą do żadnych partii. Złożyliśmy oferty wójtom i burmistrzom, by się przyłączyli lub wskazali swoich kandydatów” - mówił Raczyński, który będzie liderem listy w okręgu legnickim.

Dodał, że w okręgu jeleniogórskim jedynką będzie prezydent Bolesławca Roman, w okręgu wałbrzyskim radny Wild, w okręgu podwrocławskim radny Stasiak.

„Liderem listy we Wrocławiu będzie osoba, która będzie również naszym kandydatem na prezydenta tego miasta. Jej nazwisko ujawnimy dopiero za dwa tygodnie” - zapowiedział Raczyński.

Zdaniem Romana, propozycja nowego komitetu jest kontynuacją pomysłu ODŚ sprzed czterech lat - „tylko w innym układzie personalnym”.

„Jak spojrzeć na hierarchię potrzeb w naszym regionie, to np. sporo pieniędzy z funduszy europejskich się marnuje. Upartyjnienie samorządu doprowadza do zjawiska rozdawnictwa pieniędzy przede wszystkim w takich rejonach, gdzie partie mają największe poparcie” - mówił Roman.

Program komitetu Bezpartyjni Samorządowcy zakłada m.in. realny podział pieniędzy z RPO, zwiększenie środków na przebudowę dróg lokalnych oraz tworzenie infrastruktury przemysłowej w tych częściach regionu, gdzie z powodu zaniedbań panuje duże bezrobocie.

Komitet liczy na zdobycie 5-8 mandatów w 36-osobowym sejmiku. Przed czterema laty połączony ODŚ zdobył 9 mandatów.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)