W środę decyzję o nadaniu ulicy w dzielnicy Zarzecze jednogłośnie podjęła katowicka rada miejska. Wcześniej wniosek mieszkańców zatwierdziła komisja organizacyjna rady.

„Krzysztof Kolberger swoją postawą i dorobkiem z pewnością zasłużył na uhonorowanie go nazwą ulicy”- powiedziała PAP Joanna Górska z biura prasowego katowickiego magistratu.

Niedawno Kolberger został już patronem skweru w rodzinnym Gdańsku. Lokalizacja katowickiej ulicy noszącej imię aktora nie jest przypadkowa – jest to boczna ulica od drogi noszącej imię wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego; w pobliżu są też ulice innych znanych aktorów, m.in. Tadeusza Fijewskiego i Bogumiła Kobieli.

Krzysztof Kolberger był aktorem i reżyserem teatralnym. Urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku, zmarł 7 stycznia 2011 r. w Warszawie po długiej walce z rakiem nerki.

Aktor w 1972 r. ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po otrzymaniu dyplomu został zaangażowany w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie pracował przez rok. Później występował m.in. na deskach warszawskich teatrów: narodowego i współczesnego. W latach 90. zajął się również reżyserią. Był wybitnym interpretatorem poezji.(PAP)

rja/ mab/ mtb/