"Kwestie finansów zawsze wszystkich interesują i każdy ma swoje pomysły na wydawanie pieniędzy przez miasto, nie mając świadomości, co miasto musi, co może, a czego nie może robić" - podkreślił podczas prezentacji tego projektu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Postanowiliśmy uruchomić portal, który pokazuje, jak wydawane są miejskie pieniądze, które pochodzą z dwóch źródeł: to są pieniądze, które miasto zarabia oraz te, które otrzymuje w formie subwencji i dotacji celowych" – dodał prezydent.

W portalu w postaci infografik przedstawione zostały główne źródła dochodów oraz wydatki gminy w 2017 r. Każdy z mieszkańców może wpisać wysokość swojej pensji i przekonać się, jaka część jego podatków trafiających do miejskiej kasy jest przeznaczana np. na transport, oświatę, ochronę zdrowia, pomoc społeczną, gospodarkę komunalną, kulturę, bezpieczeństwo czy administrację.

Na przykład z pensji osoby, która zarabia miesięcznie 3,5 tys. zł brutto do budżetu Krakowa wpływa w skali roku 3 tys. 371 zł, z czego na oświatę przeznaczanych jest rocznie 775,92 zł, na transport 606,69 zł, a na ochronę zdrowia 41,87 zł. Takich wyliczeń własnego wkładu do budżetu można dokonać także w skali miesiąca, a nawet dnia.

W portalu zamieszczane są informacje o najnowszych wydarzeniach w Krakowie oraz o największych inwestycjach. Finanse Krakowa może też porównać z dochodami i wydatkami Warszawy.

"Chcemy jak najbardziej zbliżyć mieszkańców do finansów publicznych" – mówił odkreślił Tomasz Gadomski, prezes firmy, która stworzyła i uruchomiła witrynę www.przejrzystefinanse.pl. Dodał, że zawarte tam informacje będą wciąż aktualizowane. Mieszkańcy mają też możliwość wyrażenia swoje opinii lub zgłoszenia propozycji.

Koszt stworzenia, obsługi i utrzymania portalu w 2017 r. to 70 tys. zł.(PAP)