Gospodarzem dorocznego spotkania branży lotniczej będzie Kraków Airport. Spotkanie odbędzie się 24-26 kwietnia 2016 r. Będzie to drugie spotkanie Routes Europe w Polsce; poprzednie odbyło się w 2006 r. w Warszawie – poinformowali we wtorek w Krakowie organizatorzy spotkania.

"Decyzje podjęte w trakcie spotkań Routes Europe mają olbrzymi gospodarczy wpływ w skali lokalnej, krajowej oraz międzynarodowej, co wyraża się w zwiększonych ilościach połączeń lotniczych i jest to właśnie powód, dla którego 500 lotnisk i ponad 120 linii lotniczych z 70 krajów są reprezentowane na spotkaniach" - powiedział we wtorek Ged Brown, szef przyszłych projektów Routes for UBM Live.

Wyraził zadowolenie, że w 2016 r. Routes Europe odbędzie się w Krakowie. Jak podkreślił, "siatka połączeń Kraków Airport - bezpośrednich i tranzytowych - rośnie z roku na rok, a w roku 2015 zakończy się rozbudowa lotniska, która zwiększy przepustowość portu do 8 mln pasażerów rocznie". "Routes Europe 2016 będzie więc okazją do zaprezentowania tych osiągnięć uczestnikom konferencji. Delegaci będą mieli także okazję poznać Kraków i odkryć wiele historycznych i kulturalnych atrakcji, które oferuje miasto" - powiedział.

Kraków Airport uczestniczy w Routes Europe od roku 2006; w latach 2013 i 2014 lotnisko otrzymało wyróżnienia w konkursie Routes Europe Marketing Awards.

Według prezesa Kraków Airport Jana Pamuły organizacja tej prestiżowej konferencji to korzyści dla lotniska i regionu. Jest jednocześnie potwierdzeniem silnej pozycji portu na rynku europejskim. "Daje także możliwość zaprezentowania nowym liniom lotniczym naszego potencjału i stanowi okazję do promocji Krakowa i Małopolski wśród liderów opinii branży turystycznej" – powiedział Jan Pamuła.

Partnerami wydarzenia są województwo małopolskie, gmina Kraków i Małopolska Organizacja Turystyczna.

Routes organizuje światowe wydarzenia społecznościowe, skupiające przedstawicieli branży lotniczej. Każdego roku odbywa się jedna światowa konferencja oraz regionalne fora w: Azji, Afryce, Europie, obu Amerykach i Wspólnocie Niepodległych Państw. Wchodzi w skład UBM plc - globalnej firmy specjalizującej się w organizacji wydarzeń związanych z rozwojem usług marketingowych i komunikacyjnych.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W letniej siatce połączeń lotnisko oferuje 61 połączeń regularnych i 17 połączeń czarterowych. W zeszłym roku port obsłużył prawie 3,648 mln pasażerów, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to najlepszy wynik w historii krakowskiego lotniska.

Lotnisko prowadzi największy w historii proces inwestycyjny, który już w roku 2015 podwoi obecną przepustowość portu. Inwestycje obejmują: nowy, przestronny terminal połączony kładką pieszą z nową stacją kolejki, zlokalizowaną za parkingiem wielopoziomowym, wewnętrzny układ komunikacyjny, infrastrukturę w strefie operacyjnej oraz Hotel Hilton Garden Inn.(PAP)