Drapiński, który jest wicedyrektorem zespołu prawnego i organizacji wyborów ds. obsługi informatycznej w rozmowie z PAP powiedział, że testy funkcjonalne zakończyły się. Testy polegają na przeprowadzeniu czynności, które odbędą się w dniu wyborów.

"Mamy zebrane pełne informacje, żeby wydać poprawioną wersję systemu. Jeszcze w środę dokończymy testy funkcjonalne dla delegatur" - mówił PAP.

"Będzie następna wersja kalkulatora obwodowego, na bieżąco poprawiane są też wydruki. Ulepszane są także pliki definicyjne, zawierające warunki poprawności. We wtorek okazało się, że w kilku przypadkach wprowadzona była zła relacja - złe znaki +mniejsze+ zamiast +większe+. To nie wymaga zmian w samym programie, tylko plików definicyjnych, które już na bieżąco wprowadziliśmy" - wyjaśnił zastępca dyrektora KBW.

Zaznaczył, że Biuro cały czas przygotowuje się do piątkowego testu ogólnopolskiego dla wszystkich obwodów. "Chcemy teraz skupić się w testach na normalnej pracy operatorów i wygenerowanych licencjach fikcyjnych przewodniczących komisji stworzonych dla potrzeb testów" - podkreślił.

W systemie w testach nigdy wcześniej nie występowali przewodniczący, ale ze względu na to, że to nowe oprogramowanie, zdecydowaliśmy wygenerować testowych przewodniczących z uprawnieniami maksymalnie do 12 listopada. Ich uprawnienia, to m.in. wytwarzanie i występowanie o licencje, certyfikaty dla podpisania protokołów.

Brakuje nam jeszcze kilka tysięcy takich licencji do piątkowego testu - na 27 tys. obwodów mamy na razie 21 tys. wystawionych takich licencji.

"Codziennie posuwamy się istotnie do przodu, w zasadzie zajmujemy się już wykańczaniem - wydrukami, czy ergonomią" - dodał.

Pierwszą symulację wyborów w systemie informatycznym KBW przeprowadziło w czwartek 30 października. Drapiński mówił wtedy, że test się udał.

Do krótkotrwałej awarii systemu wyborczego PKW doszło na początku października, ostatniego dnia przyjmowania od komitetów zgłoszeń list kandydatów na radnych w jesiennych wyborach samorządowych. Przez około godzinę Platforma Wyborcza ze względu na dużą liczbę osób, które jednocześnie z niej korzystały, miała przerwę techniczną. Wymagało to rekonfiguracji bazy danych i po godzinie wszystko działało bez zarzutów - zapewniał wówczas Drapiński.

System informatyczny zawiódł też w czasie wyborów uzupełniających do Senatu na początku września.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 30 listopada. (PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>