Kosztująca 16,9 mln zł przebudowa centralnego placu miasta – Rynku Staromiejskiego – miała zakończyć się 30 czerwca. Wybrany w przetargu wykonawca prac, firma Infrabud, na kilka dni przed upływem terminu poinformowała ratusz, że chce przedłużenia okresu prac do końca sierpnia br.


Brak umówionego tempa prac firma tłumaczyła m.in. dłuższym niż zakładała terminem badań archeologicznych na placu, wydłużeniem prac prowadzonych tam przez Miejską Energetykę Cieplną i niedostarczeniem na czas zamówionych płyt granitowych na pokrycie nawierzchni rynku.

Wyjaśnienia nie zostały przyjęte przez miasto. Rzecznik ratusza powiedział, że ustalone w przetargu wynagrodzenie dla budowlanej firmy zostanie przed wypłatą pomniejszone o naliczone kary umowne, które wynoszą 0,15 proc. wartości kontraktu za każdy dzień.

Prace na Rynku Staromiejskim rozpoczęły się w sierpniu 2013 r. Pierwsze informacje o możliwym spóźnieniu pojawiły się w lokalnych mediach w marcu br. Przedstawiciele ratusza i właściciel Infrabudu zapewniali na zwołanej wówczas konferencji prasowej, że termin 30 czerwca „nie wydaje się być zagrożony”.

Przebudowa Rynku Staromiejskiego, prowadzona w oparciu o projekt poznańskiego architekta Jacka Bułata, ma uczynić główny plac miasta jego wizytówką. Nowa aranżacja powierzchni 8 tys. m kw. ma na celu doprowadzenie do tego, by mieszkańcy i turyści chętniej niż dotychczas spędzali czas na placu.

Na Rynku Staromiejskim powstanie podświetlana fontanna o pow. 350 m kw., wielofunkcyjny obiekt, w którym znajdzie się lokal gastronomiczny, galeria sztuki i zadaszona scena. Odnowiona zostanie elewacja wzniesionego w latach 1960 - 1962 ratusza, zbudowany będzie nowoczesny przystanek autobusowy.

Na przebudowę placu Koszalin dostał od marszałka województwa 10 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. (PAP)