Liderów list do sejmiku woj. opolskiego zaprezentowano właśnie podczas niedzielnego spotkania z Korwin-Mikkem w Opolu.

Sekretarz opolskich struktur Kongresu Rafał Łężny poinformował, że w okręgu wyborczym obejmującym powiat opolski na czele listy będzie związana z branżą finansów specjalistka ds. podatkowych Anna Orłowska. W okręgu obejmującym powiaty namysłowski, kluczborski i oleski numerem jeden będzie prywatny przedsiębiorca, właściciel pizzerii z Olesna Bartosz Baczyński; a w okręgu obejmującym powiaty kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki – były siatkarz i właściciel dwóch klubów muzycznych w Kędzierzynie-Koźlu Marek Chodakowski.

Kandydatem numer jeden na liście KNP w okręgu obejmującym powiaty głubczycki, krapkowicki i prudnicki został prywatny przedsiębiorca związany z branżą finansową Aleksander Wład, a w okręgu w powiatach brzeskim i nyskim - urzędnik samorządowy i społecznik Roman Mnich.

Baczyński w rozmowie z PAP powiedział, że z polityką związany jest od niedawna, od początku właśnie z Kongresem Nowej Prawicy. Pytany o postulaty, z którymi będzie szedł do wyborów jesienią uznał, że na mówienie o nich jest jeszcze za wcześnie i że konkretne punkty programu są jeszcze wypracowywane.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom opolskie struktury KNP nie przedstawiły kandydata na prezydenta Opola. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP szef struktur Kongresu na Opolszczyźnie Łukasz Szewczyk, negocjacje z kandydatem jeszcze trwają. Dodał, że członkami KNP w woj. opolskim obecnie chce być lub jest już ok. stu osób.

W niedzielnym spotkaniu w Hotelu Mercure w Opolu z Januszem Korwin-Mikkem wzięło udział ponad dwieście osób. Podczas swojego wystąpienia przekonywał on m.in. do tego, że unijne dotacje są szkodliwe, bo robią z sięgających po nie ludzi żebraków, a obecny system nakazami i zakazami pozbawia człowieka należnej mu wolności i czyni go niewolnikiem.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)