Oprócz Winiarskiej z zajmowanymi stanowiskami wiceprzewodniczących pożegnali się Dawid Kędziora (PSL) oraz Krzysztof Adamczyk (SLD). Zastąpili ich nowo wybrani zastępcy przewodniczącego Robert Siejka (niezależny) oraz Władysław Burzawa (Porozumienie Samorządowe)

Samo głosowanie za odwołaniem z funkcji przewodniczącej RM wywołało kontrowersje, a jego ważność została zakwestionowana przez radnych PO, PSL i SLD. Najpierw okazało się, że wadliwa jest karta do głosowania. Zawierała bowiem błąd w dacie. Potem po wydrukowaniu nowych kart, przeprowadzeniu głosowania i podliczeniu głosów przez komisję skrutacyjną pojawiły się kolejne wątpliwości.

Dawid Kędziora z PSL zwrócił uwagę na to, by w kolejnym głosowaniu podejść z urną do mającej problemy z poruszaniem się radnej Porozumienia Samorządowego, by osobiście mogła wrzucić kartę ze swoim głosem. W pierwszym głosowaniu zrobił to za nią klubowy kolega. Chwilę po tej uwadze, radny PiS Piotr Kisiel wystąpił o powtórzenie głosowania, w wyniku czego mimo nalegań radnych PO i PSL nie odczytano wyników pierwszego głosowania i zdecydowano o jego powtórzeniu.

W powtórnym głosowaniu bez udziału radnych PO, PSL i SLD rada 13 głosami odwołała przewodniczącą z funkcji. W kolejnym powołano jego następcę, którym został szef klubu radnych PiS Dariusz Kozak.

Zdaniem radnych PO, PSL i SLD powtórne głosowanie było nieważne, co potwierdziła opinia zapytanego przez nich prawnika. „Zgodnie ze statutem, reasumpcji głosowania tajnego nie można zrobić (…) Dodatkowo wniosek radnego PiS o unieważnienie głosowania nad odwołaniem przewodniczącej został złożony z formalnym błędem, ponieważ statut zastrzega formę pisemną tylko i wyłącznie na wniosek przynajmniej 1/10 Rady Miasta Kielce, zrobił to jeden radny PiS-u, a na tej podstawie zostało unieważnione głosowanie, które jak wiemy nie powiodło się tak jak chciała odwołująca opozycja” – powiedział dziennikarzom podczas jednej z przerw Kędziora. Zapowiedział, że sprawa zostanie zgłoszona do oceny wojewody świętokrzyskiego.

Do zarzutu odniósł się nowy przewodniczący Rady Miasta Dariusz Kozak. „Jeśli są takie zarzuty, oczywiście wnioskodawcy mogą złożyć wniosek do służb prawnych pani wojewody (…) poczekajmy na to rozstrzygnięcie, jeśli taki wniosek wpłynie” - zaznaczył. Dodał, że liczy na dobrą współpracę ze wszystkimi radnymi. „Mimo tego, że rok temu nie zostałem wybrany na funkcję przewodniczącego Rady Miasta to jednak nie obrażałem się, pokazałem swoją pracą, że jestem w stanie współpracować z każdym, niezależnie od poglądów politycznych i na taką współpracę również teraz liczę” – powiedział.

Niespełna tydzień temu, w środę, do biura rady trafił wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji ws. odwołania przewodniczącej oraz jej zastępców - i powołania w ich miejsce nowych członków prezydium. Pod dokumentem podpisało się 13 radnych (z 25-osobowej rady) z PiS, Porozumienia Samorządowego prezydenta Wojciecha Lubawskiego oraz dwóch niezrzeszonych radnych - Roberta Siejki, który jesienią odszedł z klubu PO i zrezygnował z członkostwa w partii, oraz Jana Gierady, wcześniej związanego z SLD.

39-letni Kozak jest przewodniczącym Klubu Radnych PiS. To jego trzecia kadencja w kieleckiej Radzie Miasta.(PAP)