W ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku przebywają rodziny repatriantów ze Wschodu. Większość z nich to emeryci. Jedna z takich rodzin zamieszka wkrótce w Kielcach, przy ulicy Koziej 10.

"Remontujemy tam kilka lokali. Dla małżeństwa emerytów przeznaczyliśmy mieszkanie na parterze, o powierzchni 44 m kw. Pokój z kuchnią, łazienką i przedpokojem to wystarczające warunki do zamieszkania przez dwie osoby" – powiedziała PAP Mirosława Syposz z Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Kielcach.

Mieszkanie będzie wynajęte na czas nieokreślony, a władze miasta pomogą rodzinie w zaadaptowaniu się w nowym otoczeniu. "W razie potrzeby rodzina będzie mogła skorzystać ze wsparcia socjalnego, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej i dodatkach mieszkaniowych. Zapewniamy także osobę, która będzie pomagała rodzinie, np. przy załatwianiu codziennych spraw i ułatwi adaptację w naszym mieście" – dodała Syposz.

Uchwała dotycząca przyjęcia w Kielcach rodziny repatriantów trafi teraz do wojewody. Przygotowana zostanie ankieta i to na jej podstawie, przy porozumieniu ze Związkiem Repatriantów, wyłoniona zostanie konkretna rodzina, która będzie mogła zamieszkać w stolicy regionu świętokrzyskiego.

W kwietniu tego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o repatriacji przygotowanej przez rząd. Ma ona na celu ułatwienie powrotu i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRR do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także potomków tych osób.

Zgodnie z ustawą gmina, która chce przyjąć repatriantów, musi im zapewnić mieszkanie na co najmniej dwa lata. Będzie mogła wtedy liczyć na dotację z budżetu państwa w wysokości 25 tys. zł na jednego repatrianta. (PAP)