Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Kamila Kalinkę do wykonywania zadań i kompetencji prezydenta Tarnobrzega – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Rzeczniczka powiedziała, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, Kalinka będzie wykonywał zadania prezydenta Tarnobrzega w czasie, kiedy Grzegorz K. będzie przebywał w areszcie. "Jednak nie dłużej niż do dnia wygaśnięcia mandatu prezydenta" – zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

Kalinka od 2014 r. był radnym miejskim PiS w Tarnobrzegu; mandat radnego złożył w ubiegłym tygodniu (nie można łączyć funkcji radnego i komisarza). Jest szefem struktur PiS w Tarnobrzegu oraz dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w tym mieście.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Przebywający od 23 lutego br. w tymczasowym areszcie prezydent Tarnobrzega Grzegorz K. został zatrzymany w swoim gabinecie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prokuratura postawiła mu zarzut, że w związku z procedowaniem zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przyjął od tarnobrzeskiego przedsiębiorcy korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł. Za takie przestępstwo grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Grzegorz K. nie przyznał się do przedstawionych zarzutów oraz złożył wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawniła jednak ich treści. (PAP)