W poniedziałek podsumowano rok funkcjonowania Karty Rodziny Dużej. Podczas konferencji prasowej poinformowano także o dołączeniu do akcji dużej sieci sklepów spożywczych, która została setnym partnerem oferującym rodzinom wielodzietnym zniżki na swoje produkty w 27 sklepach na terenie Poznania.

"Coraz częściej mówimy o rodzinach, które mają większą liczbę dzieci jako o zjawisku pozytywnym. Zależy nam na tym, żebyśmy nie patrzyli na rodziny wielodzietne jak na dziwne zjawisko. Zmiana postrzegania tych rodzin to nasz wspólny sukces" - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Od marca 2013 roku wydano 11 661 Kart Rodziny Dużej. Organizatorzy akcji zakładają, że w Poznaniu może w sumie zostać wydanych ok. 35 tys. kart. W mieście jest ok. 6 tys. rodzin; o kartę może wystąpić każdy członek rodziny.

Wśród 100 podmiotów, które przygotowały rabaty dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej, znalazły się m.in. szkoła nauki jazdy, szkoła języków obcych, restauracje, teatry, kwiaciarnie, cukiernie i apteki. Oferują one od 5 do 60 proc. zniżki.

Miesiąc temu do programu dołączyła Maria Łucka, która jest matką 10 dzieci. Najmłodsze z nich ma 4 lata, najstarsze 22.

"Głównymi wydatkami są te na żywność, dlatego cieszę się, że dołączyła do akcji duża sieć sklepów spożywczych. Dzienny wydatek na jedzenie dla naszej rodziny to koszt 150 zł, dlatego nawet kilkuprocentowe rabaty są dla mojej rodziny ogromną ulgą. Mam nadzieję, że wkrótce do akcji dołączą kolejne firmy, np. sklepy odzieżowe" - przyznała w rozmowie z dziennikarzami Łucka.

Projekt skierowany jest do poznańskich rodzin z minimum trójką dzieci. O karty występować mogą również rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. (PAP)