Akt oskarżenia prokuratura rejonowa Olsztyn-Południe przesłała do sądu rejonowego w Olsztynie.

Jak poinformował prokurator Czerwiński do aktu oskarżenia dołączono wniosek oskarżonej, w którym chce ona dobrowolnie poddać się karze. Zaproponowała dla siebie karę 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania przez 2 lata oraz karę 2 tys. zł grzywny.

Przestępstwo podrobienia dokumentów wyborczych oraz poświadczenia w nich nieprawdy zagrożone jest karą 5 lat więzienia.

Chodzi o listy z podpisami poparcia, które były zbierane dla kandydatów do rady miasta z komitetu ubiegającego się ponownie o urząd prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Prokuratura oskarża Grażynę Z. o to, że w okresie od 29 września do 6 października tego roku w Olsztynie w związku z wyborami do organów samorządu terytorialnego podrobiła dokumenty wyborcze - na dwóch listach poparcia kandydatów zgłoszonych do rady miasta przez KWW Piotra Grzymowicza naniosła dane osobowe i podrobiła podpis Iwony K.

Jak podawał wcześniej prokurator Czerwiński, Grażyna Z. przyznała się do winy i wyjaśniła, że pomagała zbierać podpisy poparcia dla dwóch kandydatów. Stwierdziła, że dane Iwony K. umieściła na listach z "głupiej nadgorliwości". Nie potrafiła wytłumaczyć skąd wzięła dane osobowe rzekomo udzielającej poparcia.

Doniesienie do prokuratury ws. sfałszowania podpisów na listach wyborczych złożyła w październiku miejska komisja wyborcza w Olsztynie. Fałszerstwo wykryła jedna z mieszkanek Olsztyna, która zasiadała w miejskiej komisji wyborczej i sprawdzając podpisy przyniesione do rejestracji przez komitet wyborczy Grzymowicza odkryła, że na listach widnieją także jej podpisy, mimo, że ich nie składała.

Wykrycie dwóch sfałszowanych podpisów poparcia nie uniemożliwiło rejestracji list wyborczych, ponieważ komitet zebrał ich dużo więcej, niż wymagano.

W nowej 25-osobowej radzie miasta komitet Piotra Grzymowicza uzyskał cztery mandaty, PO - 8 mandatów, PiS - 7 mandatów, czterech radnych ma komitet Czesława Małkowskiego; po jednym mandacie mają PSL oraz komitet popieranego przez SLD Andrzeja Ryńskiego. (PAP)