Zamówienie dotyczyło 18 niskopodłogowych tramwajów, w tym 15 pojazdów o długości ok. 30 m i trzech o długości 20 metrów. Tramwaje miały mieć ok. 2,4 m szerokości i do 3,6 m wysokości. Według założeń pierwsze trzy z zamówionych tramwajów mają zostać dostarczone w przyszłym roku, a pozostałe w 2018 r.

Początkowo przetargiem zainteresowane były firmy Pesa i Solaris. Jednak ostatecznie ofertę przedstawiła tylko Pesa. Oferta została otwarta we wtorek, a w najbliższym czasie zostanie szczegółowo przeanalizowana pod kątem spełnienia wszystkich warunków przetargu.

Zakup taboru zostanie sfinansowany ze środków europejskich przeznaczonych również na rozbudowę ul. Kujawskiej oraz przebudowę pętli tramwajowej na ul. Wojska Polskiego. Na pierwszą inwestycję zarezerwowano 276 mln zł, a na drugą - 35 mln zł. Rozpoczęcie prac w obu przypadkach zaplanowano na 2017 r., ale jeszcze nie ogłoszono przetargów.

Przetarg na dostawę 18 tramwajów jest największym z dotychczasowych zamówień dla bydgoskiej komunikacji. Na początku 2016 r. sfinalizowany został przetarg na 12 tramwajów długości 30 m, które wykonała bydgoska Pesa za 109 mln zł. Inwestycja była powiązana z budową 8,5-kilometrowej linii tramwajowej, łączącej największą dzielnicę mieszkaniową Fordon z resztą miasta. Całość przedsięwzięcia - zarówno budowa linii, jak i zakup taboru - kosztowała 437 mln zł. (PAP)