W wydanym w środę komunikacie Urząd Marszałkowski w Olsztynie wyraził zdziwienie wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, który dzień wcześniej na konferencji w Elblągu stwierdził, że zrezygnowano z drogi wojewódzkiej do Tolkmicka. Prezes PiS nazwał ją drogą śmierci, która powinna być naprawiona, żeby nie dochodziło do wypadków.

Czujemy się w obowiązku poinformować, że droga powstanie - napisał dyrektor departamentu infrastruktury i geodezji urzędu marszałkowskiego Wiktor Wójcik. Przypomniał, że chodzi o drogę wojewódzką nr 503 z Elbląga do Suchacza i Pogrodzia.

Według samorządu jest już gotowa pełna dokumentacja techniczna, niezbędne decyzje środowiskowe i pozwolenie na budowę. Wyłoniono inżyniera kontraktu i podpisano umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013.

Wartość tego dofinansowania sięga 27 mln euro. Przetarg jest dwuetapowy, pierwszy już zakończono, we wrześniu zostaną otwarte oferty w drugim etapie na wykonanie robót budowlanych. Samorządowcy podkreślają, że roboty ruszą jeszcze w tym roku.

Prezes PiS wymieniał drogę nr 503 wśród tych inwestycji na Warmii i Mazurach, z których - jego zdaniem - zrezygnowano lub odłożono je na kolejne, w gruncie rzeczy nie wiadomo jakie lata.(PAP)

mbo/ la/ bk/