Rządowe wsparcie na przebudowę dróg lokalnych otrzymały we wtorek gminy Susiec i Tomaszów Lubelski, miasto Dęblin oraz powiat zamojski. Dotyczy to przebudowy 6,7 km dróg powiatowych oraz 5,4 km dróg gminnych.

Ponad 1,6 mln zł dofinasowania otrzymała gmina Tomaszów Lubelski na przebudowę 2,4 km drogi między miejscowościami Przeorsk i Ruda Żelazna. „Drugie tyle musimy dołożyć. Prace już trwają. Jestem szczęśliwa, że dostaliśmy te pieniądze, bo mieszkańcy na tę drogę czekali wiele lat. Są to tereny, na których rozwija się agroturystyka. Ta droga będzie dobrą inwestycją naszej gminy” - powiedziała dziennikarzom wójt gminy Tomaszów Lubelski Marzena Czubaj - Gancarz.

1,2 mln zł dotacji otrzymał powiat zamojski na modernizację ponad 6 km drogi biegnącej przez miejscowości Grabowiec Góra, Rogów, Świdniki i Kolonia Miączyn. Wartość inwestycji to 3,2 mln zł. „Ta droga łączy gminę Grabowiec z drogą krajową. Ta inwestycja ma duże znaczenie, bo gmina Grabowiec leży na terenie, gdzie nie przebiega ani droga wojewódzka, ani krajowa. Podniesienie standardów nośności drogi będzie miało znaczenie dla przedsiębiorców, dla rolników, którzy tamtędy przewożą swoje produkty” – powiedział starosta zamojski Henryk Matej.

Gmina Susiec, dzięki uzyskanej dotacji - 435,7 tys. zł. przebuduje 1,4 km drogi w miejscowościach Łuszczacz i Róża, natomiast miasto Dęblin otrzymało 256,9 tys. zł dotacji na pierwszy etap przebudowy dróg w osiedlu Jagiellońskie.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wręczył we wtorek samorządowcom umowy na udzielenie dotacji, powiedział, że dofinasowanie kolejnych jednostek było możliwe dzięki oszczędnościom uzyskanym na przetargach.

„Niestety w tym roku tych oszczędności było dużo mniej. Firm, które trudnią się wykonawstwem tych dróg, jest coraz mniej, a zadań jest sporo, w związku z tym ceny tych zadań rosną. W zeszłym roku czy dwa lata temu mieliśmy oszczędności na poziomie 25-30 proc., a w tym roku te oszczędności są zdecydowanie mniejsze, stąd też mniejsza liczba samorządów oczekujących na otrzymanie dofinasowania może być obsłużona” – zaznaczył Czarnek.

Wojewoda dodał, że jeszcze tym roku - z oszczędności po przetargach - dofinansowanie 2,3 mln zł otrzyma miasto Lublin, na przebudowę ul. Bohaterów Monte Cassino, ułatwiającej dojazd do obwodnicy miasta. „Czy będą możliwe jeszcze kolejne dotacje w tym roku, to zależy od tego, czy z tych środków się coś wygospodaruje czy nie” – zaznaczył Czarnek.

Ogółem w ramach programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych w województwie lubelskim dofinasowanie przyznano dotychczas na 61 zadań – 45 na drogach gminnych oraz 16 na drogach powiatowych. Modernizacją objętych będzie 61 km dróg gminnych oraz 105 km dróg powiatowych.

Samorządowcy i urzędnicy podkreślają, że potrzeby w zakresie remontów dróg lokalnych są ogromne, wielokrotnie większe niż dostępne środki w programie. W tegorocznej edycji programu do wojewody wpłynęło 120 wniosków od samorządów o dofinansowanie.

„Tych pieniędzy jest zdecydowanie za mało jak na potrzeby. Jeżdżąc po województwie wiem, że jest to najbardziej palący problem. Pytania, które zadają ludzie na spotkaniach, w 80 procentach dotyczą dróg lokalnych. Zabiegamy, aby tych środków było więcej, niż w tym roku” – powiedział wojewoda.

W programie rozwoju dróg gminnych i powiatowych dofinansowanie z budżetu państwa dla samorządu może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów, ale kwota dotacji nie może przekraczać 3 mln zł. Zadanie musi zostać ukończone w roku, w którym dotacja została udzielona.

W ub. roku w województwie lubelskim dotacje otrzymało 50 samorządów na realizację 51 zadań obejmujących przebudowę i modernizację 225 km dróg. Koszt tych inwestycji wyniósł ok. 129 mln zł, a dotacja z budżetu państwa - ok. 60 mln zł.

(PAP)