Jak podał w piątek częstochowski magistrat, na rozbudowie skorzystają inwestorzy zainteresowani wynajęciem powierzchni przemysłowej na podstawie zezwolenia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

Hala powstanie na wchodzącej w skład Strefy nieruchomości przy ul. Ekonomicznej. Uchwała Rady Miasta przyspieszy realizację inwestycji, pozwoli pokryć część jej kosztów, uzupełniając finansowanie pozyskane od wynajmujących powierzchnie w hali.

Gotowa jest już dokumentacja projektowa, która przewiduje budowę obiektu o łącznej powierzchni najmu 3,7 tys. m kw. - tyle wyniesie powierzchnia hali wraz z zapleczem socjalno-biurowym. ARR złożyła też wniosek o pozwolenie na budowę oraz podpisała pierwszy list intencyjny z inwestorem zainteresowanym wynajęciem dwóch modułów hali o powierzchni ok. 1,6 tys. m kw.

Jak przypominają częstochowscy urzędnicy, obecne przepisy regulujące działalność specjalnych stref ekonomicznych będą obowiązywać do końca 2026 r. Z biegiem czasu zmniejsza się wartość możliwego do odzyskania podatku dochodowego i możliwość efektywnego wykorzystania pomocy publicznej przez inwestorów w oparciu o zezwolenia wydawane na działalność w strefach ekonomicznych.

Chcąc uruchomić działalność na terenie KSSE, inwestor może obecnie wnioskować o zaliczenie kosztów czynszu najmu hali do kosztów inwestycyjnych, będących podstawą do obliczenia kwoty zwolnienia z podatku dochodowego.

Kapitał zakładowy ARR SA wynosi ok. 12 mln zł i dzieli się na 4 tys. 815 akcji o wartości nominalnej 2,5 tys. zł każda. Wszystkie akcje posiada samorząd Częstochowy.

Prezes KSSE Piotr Wojaczek mówił przed kilkoma tygodniami, że Strefa konsekwentnie stara się budować ofertę dla małych i średnich firm; w minionych dwóch latach takie przedsiębiorstwa stanowiły blisko połowę nowych inwestorów w KSSE.

Poza inwestycją w Częstochowie, nowa infrastruktura dla tego sektora powstanie też w Żorach, na działce o powierzchni ok. 2 ha. Trwają prace koncepcyjne dotyczące projektu o nazwie Akcelerator Biznesowy Kssenon. Zakłada on m.in. budowę kompleksu hal przemysłowych.

W zamyśle pomysłodawców żorskiego projektu, oprócz czterech niezależnych modułów hal przemysłowych, w kompleksie docelowo znajdą się też inne przestrzenie, gdzie będą mogły być realizowane wspólne projekty różnych środowisk i podmiotów oraz startupów. KSSE wkrótce ogłosi konkurs na koncepcję architektoniczną tego przedsięwzięcia.

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych - warte w sumie ponad 24 mld zł inwestycje realizuje tam ponad 220 polskich i zagranicznych firm, dając przeszło 60 tys. miejsc pracy. Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów w 42 gminach w województwach śląskim, opolskim i małopolskim.

W ostatnim czasie gazeta z grupy jednego z najbardziej opiniotwórczych dzienników finansowych na świecie - "Financial Times" - wyróżniła Katowicką SSE tytułem "wysoko rekomendowana" w kategorii "Najlepsze SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie". (PAP)