W dużych polskich miastach cudzoziemcy w latach 2006-2010 kupili 6,9 tys. mieszkań, z czego w Warszawie 3,8 tys., w Krakowie 1,5 tys., we Wrocławiu 617, w Poznaniu 566, a w Gdańsku 389 - wynika ze środowych informacji agencji Emmerson.


Według analityków agencji, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej widać wzrost zainteresowania obcokrajowców polskimi nieruchomościami, cudzoziemcy nie ograniczają się już tylko do standardowo najpopularniejszych - Warszawy i Krakowa. Goście z zagranicy zaczynają w coraz większym stopniu odkrywać także inne rejony Polski - podaje Emmerson.


Począwszy od 2006 roku największy przyrost, zarówno, jeśli chodzi o liczbę transakcji, jak i o powierzchnię mieszkań, zanotowano w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w miejscowościach położonych na północy i zachodzie naszego kraju, jak Gdynia, Szczecin.


Ceniona jest też stolica polskich Tatr - Zakopane, co roku obcokrajowcy decydują się tam na kupno od kilku do kilkunastu mieszkań.


Według analityków firmy Emmerson, obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce, bo rośnie liczba tych, którzy na stałe przenoszą się do naszego kraju, ponadto niektórzy obcokrajowcy traktują zakup mieszkania, jako długoterminową lokatę kapitału.