"Tak dużej skali inwestycji w naszym mieście w zakresie dróg dla rowerów jeszcze (...) nie było. To dowód na to, że sprawdza się formuła pracy społecznego pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej i dobry moment, żeby podziękować za pracę Łukaszowi Juszczakowi, który od roku pełni tę funkcję" - podkreślił w czwartek prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Jak zaznaczył prezydent, plan inwestycji powstał w oparciu o konsultacje z rowerzystami. Harmonogram prac w tym roku obejmuje 10 inwestycji.

Najdłuższa planowana droga mierzy 9 km, połączy największą dzielnicę - Fordon z terenami rekreacyjnymi w Myślęcinku. Pozostałe inwestycje to odcinki mierzące od kilkuset metrów do 2 km w różnych punktach miasta.

"Łącznie daje to niemal 18 km nowych ścieżek rowerowych. Jednocześnie w rezerwie są dwie inwestycje, które będą mogły zostać zrealizowane również (...) w tym roku pod warunkiem uzyskania korzystnych cen w przetargach na drogi wpisane na listę podstawową i zaoszczędzenia w ten sposób pieniędzy" - zaznaczył Bruski.

Na wszystkie inwestycje, oprócz ścieżki Fordon–Myślęcinek, na którą miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy unijnych, przeznaczono z tegorocznego budżetu 6 mln zł.

W ramach dwóch dużych inwestycji, realizowanych w mieście - budowy linii tramwajowej do dworca PKP i Trasy Uniwersyteckiej - powstaną także dwie drogi rowerowe o długości prawie 3 km. Daje to łącznie ok. 22,4 km nowych dróg rowerowych w tym roku. (PAP)

olz/ amac/ jra/