O rezultatach głosowania poinformował w środę na konferencji prasowej prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Wśród dużych projektów (pula 4 mln zł, o wartości powyżej 100 tys. zł każdy), najwięcej głosów - ponad 9 tys. - zdobył pomysł budowy kompleksu trzech boisk, bieżni, skoczni w dal i 12 stanowisk siłowni zewnętrznej przy Szkole Podstawowej nr 33 na Osiedlu Świętokrzyskim. Przedsięwzięcie to ma kosztować 1,67 mln zł.

Przebudowany zostanie także skwer przy skrzyżowaniu ulic Sandomierskiej i Źródłowej, a drogę dojazdową zyska jedno z przedszkoli na Osiedlu Podkarczówka. Boisko piłkarskie powstanie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16 na Barwinku.

Budowa bezpiecznych przejść dla pieszych przy szkole nr 33 i na ul. Orląt Lwowskich, siłowni zewnętrznej na osiedlu Na Stoku, trzech placów zabaw i remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 – to przykłady z 12 zadań, które uzyskały najwięcej głosów wśród małych projektów (pula miliona zł, każdy projekt o wartości do 100 tys. zł).

W sumie realizowanych będzie 16 przedsięwzięć o łącznie wartości blisko 5,6 mln zł – duże na kwotę ponad 4,5 mln zł i małe na ponad milion zł. To o niemal 600 tys. więcej, niż zakładały początkowo władze Kielc.

W opinii Lubawskiego, budżet obywatelski przyspiesza realizację przedsięwzięć, które są zadaniami miasta, zgodnie z wolą jego mieszkańców. „Te pieniądze są dla nas ciężkie. Ale utrzymujemy budżet obywatelski, bo uzyskujemy wartość polegającą na tym, że społeczeństwo jednoczy się wokół różnych tematów. Miejmy świadomość, że to wszystko zadania z naszych podatków” – powiedział prezydent.

Tegoroczną, trzecią edycję budżetu partycypacyjnego, po raz pierwszy w Kielcach realizowano wiosną (wcześniej miało to miejsce jesienią). „Mamy trochę więcej czasu na przygotowanie dokumentacji na to, by wykonać zadania zgodnie z założeniami, czyli w przyszłym roku” – podkreślił Lubawski.

Mieszkańcy mogli wybierać spośród 96 projektów, które przeszły formalną weryfikację. Wszystkich zgłoszono 147.

Przez dwa tygodnie czerwca ważne głosy oddało ponad 56 tys. mieszkańców Kielc, którzy ukończyli 16 lat. Najwięcej osób wrzucało głosy do urny, niewiele mniej głosowało przez specjalną internetową aplikację, część wysłała kartę tradycyjną pocztą. Każdy średnio wybierał trzy zadania (można było głosować na więcej niż jedno), a na wszystkie oddano łącznie ponad 181 tys. ważnych głosów.

Niektóre kieleckie organizacje pozarządowe postulują wprowadzenie zmian do realizacji budżetu obywatelskiego w mieście. Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje chce, by zasady regulowała uchwał rady miasta, a nie zarządzenie, wydawane co roku przez prezydenta.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, uchwała gwarantowałaby stałe reguły dotyczące procedur związanych z budżetem obywatelskim na dłuższy czas, a mieszkańcy nie byliby zaskakiwani nagłymi zmianami w przepisach. Stowarzyszenie rozpoczęło konsultacje społeczne projektu takiej uchwały, który po wakacjach będzie przedstawiony radnym.

Wg Lubawskiego uchwała to „zły kierunek”, bo co roku pojawiają się inne potrzeby. „Jeżeli chcemy być rzeczywiście +obywatelscy+, to powinniśmy co roku słuchać obywateli i dostosowywać się do ich potrzeb. Uchwała nic nie zmieni. W moim odczuciu nie możemy budować ołtarza na lata” – podkreślił samorządowiec.

Zdaniem prezydenta, w ramach budżetu partycypacyjnego nie powinno się też realizować tzw. „miękkich” projektów, związanych m.in. z kulturą - co postulują także stowarzyszenia - bo trudniej rozliczać ich wykonanie.

Wiceprezydent Tadeusz Sayor podkreślił, że kielecki budżet obywatelski "ma proste i czytelne zasady, które się sprawdzają" – co roku projekty zgłasza i głosuje na nie coraz więcej osób. „Tej prostoty będziemy starali się bronić. Ale pewne korekty, tak jak w tym roku, i wcześniej, będziemy wprowadzali. Jeżeli w wyniku akcji stowarzyszenia, napłyną do nas intersujące wnioski, to na dobre pomysły jesteśmy zawsze otwarci” – dodał.

Jak poinformował Sayor, harmonogram budżetu obywatelskiego na 2017 r. będzie prawdopodobnie podany jesienią, a procedura będzie przeprowadzona wiosną 2016 r. Poszerzona zostanie m. in. możliwość konsultacji zgłoszonych projektów i poprawek błędów formalnych.

Budżet obywatelski po raz pierwszy uchwalono w Kielcach w 2013 r. Z trzech zwycięskich projektów o wartości 5 mln zł zrealizowano dotąd dwa - wybudowano boiska przy zespołach szkół ogólnokształcących. Ze względów formalnych i technicznych, ciągle trwa realizacja trzeciego projektu, związanego z rozbudową dróg rowerowych. W ramach przedsięwzięcia zgłoszono ok. 100 projektów, a pod głosowanie mieszkańców poddano 67 z nich. Oddano na nie 37 tys. głosów.

Z kolei w 2014 r. wybrano 22 projekty za ok. 5,5 mln zł - 18 małych i cztery duże (po raz pierwszy wprowadzono podział kwotowy). Dotyczyły m.in. budowy lub remontu trzech boisk szkolnych, budowy kilku siłowni zewnętrznych oraz placów zabaw. Rozstrzygnięto już wszystkie przetargi na wykonanie prac. W głosowaniu nad 65 projektami ze 130 zgłoszonych uczestniczyło 51 tys. kielczan - oddali 113 tys. głosów. (PAP)