Projekt "Cyfrowy Białystok - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Białegostoku" dofinansowany jest z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, budżetu państwa i budżetu Białegostoku. Jego całkowita wartość - to blisko 6,4 mln zł.

Celem projektu jest pomoc osobom ubogim i niepełnosprawnym w dostępie do internetu - poinformował PAP w poniedziałek Karol Świetlicki z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Szansę na otrzymanie komputerów mają rodziny i osoby niepełnosprawne z niskim dochodem. Wnioski można składać do 15 czerwca - do placówek Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W lipcu komputery powinny być dostarczone do domów uczestników. Każdy komputer (stacjonarny) będzie wyposażony w oprogramowanie i bezpłatny dla uczestnika dostęp do sieci internetowej. Takich urządzeń ma być 700. Oprócz tego, 50 placówek w mieście, przede wszystkim szkoły, gdzie będą odbywały się szkolenia, dostaną w sumie kolejnych 400 komputerów z dostępem do internetu.

50 innych placówek ma zostać podłączonych do sieci, już bez dostarczenia komputerów.

Według założeń projektu zdecydowana większość komputerów u osób indywidualnych będzie miała zasięg i dostęp do bezpłatnej sieci, stworzonej na potrzeby szkół i innych placówek w nim uczestniczących.

Jak powiedział PAP w poniedziałek dyrektor departamentu informatyki w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Krzysztof Lachowski, dla części uczestników projektu konieczne będzie zapewnienie dostępu do internetu z innego źródła, np. od dostawcy komercyjnego (pieniądze na to są w programie). Według jego szacunków może to dotyczyć ok. 20 proc. uczestników projektu.

Uczestnicy będą mogli użytkować komputery do zakończenia projektu, do czerwca 2018 roku. Co stanie się ze sprzętem dalej, na razie nie wiadomo. W ramach projektu przewidziane są też szkolenia z podstaw obsługi komputera, a także warsztaty z edycji tekstu.

Lachowski uważa, że plusem tego projektu jest jego długi czas trwania. Dodał, że to często koszty związane z dostarczeniem internetu są powodem, dla którego te osoby nie mogą z niego korzystać. (PAP)

swi/ rof/ bno/