Łączny koszt planowanych jeszcze inwestycji w ramach obecnego programu to ok. 700 mln zł. W ramach programu budowane są nowe komendy i komisariaty lub gruntownie remontowane stare.

„Wczoraj zespół ds. standaryzacji zaakceptował kolejnych 141 inwestycji w całym kraju. Z tego komenda śląska otrzyma i najwięcej środków i najwięcej zadań" - powiedział Karpiński podczas piątkowej uroczystości otwarcia zmodernizowanej w ramach programu standaryzacji komendy miejskiej policji w Mysłowicach.

„Druga istotna informacja to to, że w ciągu tych najbliższych dwóch lat planujemy wydać 700 mln zł - to są środki nie tylko na to, żeby w całym kraju obywatele mogli wiedzieć, że tak wygląda komisariat. Podstawowym celem tego programu jest to, żeby funkcjonariusze, którzy wykonują ciężką pracę, dbając o bezpieczeństwo i porządek publiczny, mogli poczuć, że ich praca jest doceniana" - podkreślił Karpiński.

Dopytywany przez dziennikarzy wiceszef MSW wskazał, że decyzja zespołu ds. programu obejmuje 141 obiektów, w których prace będą wykonywane przez najbliższe dwa lata. „Pozostało nam do wydania 700 mln zł. Mam ogromną nadzieję, że program będziemy kontynuować, bo wieloletnie zaniedbania w infrastrukturze policyjnej są takie, że trzeba to jak najszybciej zmienić" - dodał Karpiński.

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska przypomniała, że na program standaryzacji i modernizacji komend i komisariatów policji rząd w jego pierwszym etapie przeznaczył miliard złotych.

„To widomy znak, że dla rządu ta sfera życia - sfera bezpieczeństwa obywateli - jest szczególnie ważna. Takich miejsc, jak to w Mysłowicach, w najbliższych latach będzie znacznie więcej" - wskazała Bieńkowska. „Na ten program jest miliard, natomiast jesteśmy przekonani, że będzie on kontynuowany" - dodała wicepremier.

Zaplanowany do końca 2015 r. program budowy lub modernizacji komend i komisariatów policji zapowiedział ponad rok temu premier Donald Tusk. Inwestycjom towarzyszy standaryzacja wyposażenia policyjnych obiektów. Wszystkie - po zakończeniu prac - mają podobną kolorystykę i są podobnie zorganizowane. Wszystkie noszą też nowe logo policji.

Z końcem ub. roku MSW informowało, że w ramach rozpisanego na lata 2013-2015 programu w pierwszym jego roku rozstrzygnięto 333 przetargi o łącznej wartości ponad 337 mln zł; w ub. roku wybudowano lub zmodernizowano 22 obiekty policyjne.

Nowe siedziby komisariatów lub komend powstały w ub. roku w: Lublinie, Tomaszowie Lubelskim i Szczecinku. Przebudowano policyjne budynki w Świdniku i Staszowie. Wyremontowano komendy w: Gdańsku, Miliczu, Limanowej, Bochni, Myślenicach, Kluczborku, Brzozowie, Hajnówce, Działdowie, Krotoszynie, Śremie, Wrześni i Turku. Remonty przeprowadzono także w komisariatach w Wałbrzychu, Radomiu, Opolu i we Wrocławiu.

Według piątkowej informacji MSW w tym roku w ramach programu powstanie 27 komend policji, a w 31 przeprowadzone zostaną generalne remonty. (PAP)