Łódzcy radni w ostatnim czasie zdecydowali o przekazaniu 30 mln zł z tzw. nadwyżki budżetowej na realizację projektów w ramach programu "Mia100Kamienic". Dzięki temu wyremontowanych ma być 28 kolejnych budynków, w tym osiem zabytkowych obiektów willowych, znajdujących się w śródmieściu. W wielu tych willach mieszczą się obecnie przedszkola.

"Wśród tych realizacji jest na pewno setny budynek, który w ramach projektu będziemy odnawiali. To są topowe, piękne nieruchomości" - podkreślił w środę na konferencji prasowej dyrektor biura prezydenta Łodzi Tomasz Piotrowski.

Pierwsza część przetargów ma być ogłoszona w przyszłym tygodniu, aby na początku wakacji robotnicy mogli wejść na budowy. Wszystkie remonty mają zakończyć się w tym roku, a rewitalizacje willi, połączone z remontami przedszkoli, najpóźniej do końca września.

W ramach programu wyremontowane zostaną m.in. willa w stylu renesansowym przy ul. Kopernika, w której w czasie II wojny znajdował się obóz przejściowy dla dzieci poddawanych germanizacji, a także secesyjna willa z 1905 r. przy ul. Łąkowej, oraz dom rezydencjonalny z początku XX wieku przy ul. Gdańskiej i willa przy ul. Zielonej.

Równolegle do programu "Mia100Kamienic" przygotowywane są projekty rewitalizacji całych kwartałów centrum Łodzi.

Program "Mia100kamienic" ruszył w sierpniu 2011 roku. W jego ramach budynki są remontowane kompleksowo, wraz z podwórkami. Dotąd udało się wyremontować ponad 50 miejskich kamienic.

Obecnie trwają remonty 24 budynków, a dodatkowo miasto zleciło przygotowanie ponad 50 dokumentacji projektowych. "W tzw. procesie inwestycyjnym w tym momencie jest ponad 130 miejskich kamienic" - zaznaczył Piotrowski. W sumie miasto przeznaczyło w tym roku na program 45 mln zł.

W tzw. strefie wielkomiejskiej w Łodzi jest ponad 1600 miejskich kamienic - szacuje się, że remontów wymaga ok. 40 proc. z nich. W ramach nowej perspektywy unijnej w latach 2014-20 miasto chce pozyskać ok. 2 mld zł z UE na rewitalizację obszarową, a także w 20 kwartałach wyremontować ponad 350 kamienic. Miasto chce odejść od pojedynczych remontów kamienic na rzecz rewitalizacji obszarowej całych kwartałów.

Kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich ma być tematem wystawy International Expo w 2022/2023 roku, o której organizację ubiega się Łódź. (PAP)