Nowi członkowie sieci przyznają, że starania o certyfikat podejmowali często po namowach klientów i konsumentów. Sieć zrzesza producentów, przetwórców, restauratorów, którzy wytwarzają i sprzedają regionalne produkty oraz dania sporządzone na bazie wysokiej jakości lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury. Członkowie tego zrzeszenia otrzymują certyfikaty, które potwierdzają jakość oferowanych produktów.

„Chcemy pokazywać to, co u nas jest godne polecenia: restauracje i podmioty, które zajmują się produkcją zdrowej żywności. Jesteśmy dumni, że mamy takie podmioty i że sieć w regionie się rozwija” - powiedział w środę wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wśród nowych członków sieci jest m.in. poznański Hotel HP Park. Jak powiedział PAP dyrektor hotelu Tomasz Droszcz, starania o certyfikat to m.in. efekt apeli hotelowych gości.

„Jesteśmy nie tylko zainteresowani serwowaniem dań w oparciu o produkty lokalne, ale chcemy też uruchomić coś na wzór butiku kulinarnego. Będziemy w nim mogli sprzedawać produkty lokalnych wytwórców. W tej chwili w menu mamy trzy potrawy związane z regionem: pieczoną przez 30 godzin golonkę, roladę wołową i schab w sosie jabłkowym” - powiedział.

Certyfikat otrzymał też m.in. Bar Restauracyjny Smakosz w Bogdanowie, gdzie zjeść można pierogi z mięsem z kaczki, czerninę, żurek na własnym zakwasie i pyry z gzikiem (odpowiednio przyprawionym serem). Członkiem sieci stała się także poznańska Restauracja Bazar 1838, której kuchnia opiera się na polskiej tradycji kulinarnej. Restauracja wytwarza m.in. kiełbasy ze świni złotnickiej.

Województwo Wielkopolskie od 2008 roku jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (European Network of Regional Culinary Heritage), zrzeszającej 32 regiony europejskie, w tym 10 polskich. Na terenie Województwa Wielkopolskiego funkcjonuje Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, której celem jest wskazanie konsumentom i turystom właściwej drogi do odnalezienia żywności regionalnej wysokiej jakości.(PAP)