Prawo.pl
Warunki zabudowy mają być dokumentem związanym z realizacją konkretnej inwestycji. Nie może być tak, że ktoś za 20 lat wyjmie z szuflady decyzję i będzie chciał budować na ich podstawie. Dlatego warunki powinny być wydawane na czas określony. Początkowo miało to być trzy lata, ale po prekonsultacjach projektu zdecydowaliśmy się wydłużyć do pięciu lat - mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.04.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Preambuła dorzucona przez posłów do prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma przewidywać pierwszeństwo ustaw krajowych nad traktatami unijnymi. Zdaniem prawników byłoby to sprzeczne z Konstytucją. Ponadto traktat akcesyjny wskazuje na związanie Rzeczpospolitej Polskiej orzeczeniami TSUE, a poprzednio Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Kończy się czas na rozliczenie rocznego PIT. MF wskazuje, że najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT. W tej formie złożono już ponad 5 milionów e-PITów. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.
Krzysztof Koślicki
24.04.2022
PIT Rachunkowość
Wydatki na poziomie 3 proc. PKB, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, nowe rodzaje służby wojskowej, zmiany w finansowaniu i system zachęt do służby, uelastycznienie awansów w wojsku - to niektóre z rozwiązań zawartych w ustawie o obronie ojczyzny. Ustawa weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku.
Krzysztof Sobczak
23.04.2022
Administracja publiczna
Osoby z niepełnosprawnościami nie mają wielu szczególnych uprawnień wynikających z niepełnosprawności w polskim systemie ochrony zdrowia. Jedynie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą od lipca 2018 roku korzystać z pierwszeństwa w przyjęciu do lekarza, a i tak muszą się upominać o swoje prawo. Pozostałe osoby z orzeczeniem nie mają tylu uprawnień.
Beata Dązbłaż
23.04.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Kontrowersyjna uchwała Sądu Najwyższego ze stycznia tego roku, w myśl której sprawca wypadku odpowiada za zanieczyszczenie drogi płynami silnikowymi, rodzi pytania, czy zabrudzenie można uznać za zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Uzasadnienia tego orzeczenia ciągle nie ma, a prawnicy zastanawiają się nad jego konsekwencjami, gdyż nie są one oczywiste.
Regina Skibińska
23.04.2022
Ubezpieczenia
W sobotę, 23 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Prawa Autorskiego, a trzy dni później ma zapaść bardzo ważne orzeczenie w sprawie nowej dyrektywy autorskiej, którą Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości. Rząd złożył skargę na dwa przepisy, ale całą dyrektywę dającą większe prawa twórcom lecz ograniczającą swobodę platform cyfrowych - czeka jeszcze wdrożenie w Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2022
Prawo cywilne Prawo europejskie LegalTech
Jednym z celów ustawy o obronie Ojczyzny, która 23 kwietnia weszła w życie, jest pozyskanie rekruta dla wojska. Obok istniejącej już zawodowej służby wojskowej i terytorialnej służby wojskowej przepisy wprowadzają roczną dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Z ustawy nie wykreślono regulacji o obowiązkowej służbie zasadniczej, która ma trwać 9 miesięcy. Decyzję o jej przywróceniu pozostawiono w ręku prezydenta.
Robert Horbaczewski
23.04.2022
Administracja publiczna Wojsko
Uregulowanie kwestii porwań rodzicielskich w przypadku uprowadzenia lub zatrzymania dziecka na terytorium innego państwa, naruszających prawo drugiego rodzica do decydowania o miejscu pobytu swojego dziecka - to cel konwencji sporządzonej 25 października 1980 roku w Hadze. O korzyściach i możliwościach wynikających z tego traktatu pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher.
Agata Koschel-Sturzbecher
23.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Właściciel mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość w budynku złożonym z trzech wydzielonych mieszkań nie ma prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przewidzianej dla domów jednorodzinnych. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że definicja budynku jednorodzinnego zmieniła się i podatnicy muszą każdorazowo weryfikować swoje prawo do ulgi.
Wiesława Moczydłowska
23.04.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w piątek, że od wtorku 26 kwietnia br. wprowadza usługę streamingu, w celu ułatwienia publicznego dostępu do swojej działalności sądowniczej. Oznacza to, że ogłaszanie wyroków i odczytywanie opinii rzeczników generalnych będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej Trybunału.
Krzysztof Sobczak
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W czasie, gdy Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, giną ludzie, a miliony osób musiało uciekać za granicę, w Polsce grupa posłów partii „Solidarna Polska” proponuje rozwiązania prawne zaczerpnięte z Rosji – rozwiązania, które Putin stosuje w celu uderzenia w rosyjskie organizacje społeczne. Tak organizacje oceniają projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych.
Krzysztof Sobczak
22.04.2022
Administracja publiczna RODO
W ramach postępowań dotyczących dostępu do informacji niejawnych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego żąda od lekarzy psychiatrów kopii całości dokumentacji pacjentów leczonych psychiatrycznie. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wykracza to poza granice zakreślone przez prawo. Prosi więc prezesa UODO o informacje co do prowadzonego przez postępowania w takiej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.04.2022
Administracja publiczna Opieka zdrowotna RODO
Według pełnomocników frankowiczów część wyroków wydawanych przez polskie sądy nie uwzględnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatnio w tym kontekście najgłośniej jest o wyroku z Łodzi w sprawie pozwu grupowego przeciwko mBankowi. Prawnicy rozważają pozwanie Skarbu Państwa o odszkodowania za bezprawne działanie wymiaru sprawiedliwości.
Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Rodzina - w rozumieniu matki i ojca jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka, zasada jej autonomii, w końcu rola chrześcijańskiego systemu wartości, podkreślone zostały w preambule projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Sędziowie zastanawiają jak to wpłynie na orzekanie, bo taka treść może mieć znaczenie przy interpretacji przepisów.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
22.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Administracja publiczna i samorządy wdrożą kolejne e-rozwiązania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Lepsza weryfikacja tożsamości, skuteczne zarządzanie dokumentacją, wideoweryfikacja przy uzyskaniu podpisu elektronicznego, pięć nowych e-usług w obszarze spraw obywatelskich. Takie są między innymi założenia projektowanej ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji.
Robert Horbaczewski
21.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Komitet Rady Europy ds. Zapobiegania Torturom (CPT) wezwał państwa europejskie, w których panuje uporczywe przeludnienie więzień, do zdecydowanego rozwiązania tego problemu poprzez ustalenie – do skrupulatnego przestrzegania – pułapu liczby osadzonych w każdym zakładzie karnym oraz poprzez rozwijanie stosowania środków alternatywnych do detencji.
Krzysztof Sobczak
21.04.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Firmy Netia, Orange i Play oddadzą konsumentom opłaty za włączane bez ich wyraźnej zgody usługi dodatkowe. Do tego wszystkie reklamacje będą pozytywnie rozpatrzone, zmienią się też standardy informowania konsumentów o płatnych usługach. Do takich działań zmusił je Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
21.04.2022
Rynek i konsument Prawo AI

Rząd chce bardziej poluzować obrót ziemią rolną

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Nieruchomości
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje "poluzować" przepisy ograniczające obrót ziemią rolną. Pracuje więc nad kolejną dużą zmianą obowiązujących od 2016 r. przepisów, które już dwukrotnie zmieniano. Nie będzie jednak wywracania do góry nogami obecnych zasad. Podstawowe ograniczenia w obrocie prywatnymi gruntami pozostaną takie same, chyba że w trakcie prac nad nowelą resort zmieni zdanie.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.04.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Nieruchomości
Jeżeli sąd uzna, że umowa kredytu indeksowanego we frankach jest nieważna, to winien ocenić roszczenie o zwrot spłaconych środków pieniężnych. W świetle tego, że przysługiwałoby powodowi niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie jest dłużnikiem pozwanego banku z tytułu zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty kredytu - stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2022
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Proponowane przez Ministerstwo Finansów zlikwidowanie w trakcie roku ulgi dla samotnego rodzica w wysokości 1500 zł i zastąpienie jej wspólnym rozliczeniem, znanym podatnikom do końca 2021 r., będzie niezgodne z Konstytucją – alarmują prawnicy. Zwłaszcza że przy okazji tę nową - „starą” ulgę resort finansów zamierza znacząco ograniczyć. Zdaniem ekspertów, w 2022 roku powinny obowiązywać obie.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2022
Domowe finanse PIT Polski Ład
Odebranie koncesji na działalność stacji telewizyjnej ze względu na brak obiektywizmu przy emisji programów informacyjnych nie naruszyło wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według ETPC, takie decyzje muszą każdorazowo podlegać ocenie z punktu widzenia zachowania równowagi pomiędzy interesami prywatnymi a publicznymi obecnymi w danej sprawie.
Katarzyna Warecka
20.04.2022
Administracja publiczna Ochrona konkurencji
Z końcem kwietnia mija termin na złożenie rocznej deklaracji PIT (w związku z tym, że 30 kwietnia wypada w sobotę, w tym roku termin ten jest przesunięty na 2 maja). Warto pamiętać o tym, że przy rocznym rozliczeniu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia darowizn przekazanych na organizacje pożytku publicznego.
Joanna Pacyga
20.04.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Ułatwienie funkcjonariuszom policji właściwego rozpoznania stanu psychicznego osoby zatrzymanej i wdrożenie odpowiedniej procedury służącej zwiększeniu ochrony jej zdrowia i życia w trakcie prowadzonej interwencji - to cel przygotowanej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich broszury informacyjnej. Została opracowana przez specjalistów z zakresu psychiatrii i medycyny sądowej.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Policja Opieka zdrowotna

Projekt: Nieużytki rolne państwo łatwiej wydzierżawi na potrzeby OZE

Środowisko Administracja publiczna Nieruchomości
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł wydzierżawić nieruchomości z państwowego zasobu na cele związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej przede wszystkim z instalacji fotowoltaicznych - zakłada jeden z przepisów projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.
Robert Horbaczewski
20.04.2022
Środowisko Administracja publiczna Nieruchomości
Niektóre banki oferują szybkie kredyty, które klienci mogą otrzymać w bankowym serwisie transakcyjnym, bez kontaktu z pracownikiem banku. Udzielane są automatycznie, a ich limity banki ustalają na podstawie znajomości sytuacji finansowej własnego klienta. Rzecznik Finansowy chce wiedzieć, czy klienci mogą zrezygnować z opcji „kredytu na klik” w posiadanej ofercie dostępnych produktów bankowych.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Rynek i konsument Finanse
Obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych spełniających w miastach istotne funkcje klimatyczne, wentylacyjne, czy hydrologiczne. Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, normy prawne regulujące od 18 lat planowanie przestrzenne zamiast wspierać przyrodę wpływają na jej degradację.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, korzystają z prawa do ochrony danych osobowych na tych samych zasadach co Polacy. Choć wojna i konieczność zapewnienia osobom przekraczającym granicę bezpiecznego schronienia odsuwa tę kwestię na dalszy plan, trzeba o tym pamiętać. Brak standardów w tym zakresie to gratka dla oszustów – np. wyłudzających „chwilówki” na czyjeś dane.
Monika Sewastianowicz
20.04.2022
RODO Ukraina
Dopuszczana jest krytyka posługująca się nawet wypowiedziami obrażającymi. Jednak - co do zasady - prawdziwa informacja, nawet wygłoszona publicznie, nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. Aby jednak nie narazić się za zarzut poniżania krytykowanego, krytyk powinien mieć dowody, że to, co mówi lub pisze, jest prawdą - tak twierdzą prawnicy i tak wskazuje orzecznictwo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2022
Prawo cywilne

Sąd wykreśli hipotekę frankowicza, gdy wyrok prawomocny

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Sądy idą jednak na rękę frankowiczom i wykreślają hipoteki. Tak ostatnio postąpił sąd wieczystoksięgowy w Pruszkowie. Bank nie chciał dać zgody, ponieważ planował wnieść skargę kasacyjną. Dla sądu nie był to jednak żaden argument. Jednak orzeczenie musi już być prawomocne.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości