Prawo.pl
W przypadku ciał osób zmarłych w wyniku choroby wirusowej Covid-19 należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok. W Dzienniku Ustaw ukazało się właśnie obwieszczenie w sprawie ujednoliconej wersji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.10.2021
Koronawirus a prawo
W 2020 roku ponad 11 tysięcy dzieci zostało przesłuchanych jako świadkowie lub osoby pokrzywdzone w sprawach o znęcanie się lub wykorzystywanie seksualne. Prawo w Polsce zapewnia szczególną ochronę dzieci w takich sytuacjach, ale - jak wskazują eksperci - przepisy często są stosowane bez należytej troski o dobro dziecka, albo nie są stosowane wcale.
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Propagowanie przez lekarza poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i podawanie nieprawdziwych informacji na forum publicznym jest naganne. A wagi popełnionego czynu nie umniejsza fakt, że chodziło o wypowiedź, a nie o zawiniony błąd wyrządzający szkodę pacjentowi, bo to ma o wiele większy zasięg i równie poważny ciężar gatunkowy - uznał Sąd Najwyższy.
Dorian Lesner
23.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Szkoły mogą wykorzystywać dane biometryczne uczniów, np. jak w głośnym swego czasu przypadku, do kontroli wchodzących do stołówki, ale tylko za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. A taka zgoda w świetle RODO będzie ważna jedynie wtedy, gdy będzie dobrowolnym, konkretnym, świadomym i jednoznacznym okazaniem woli podmiotu danych.
Mateusz Kupiec
23.10.2021
Zarządzanie oświatą RODO
Do powierzchni użytkowej mieszkania nie wlicza się już tej pod ścianami działowymi. Tak jest teoretycznie od 19 września ubiegłego roku. Ale deweloperzy mierzą różnie. Niektórzy wciąż ją uwzględniają, bo jest to dla nich korzystne. Przepisy nie do końca są jasne, a kupujący się w tym gubią. I czasem muszą dopłacić do tak powiększonego lokalu.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.10.2021
Budownictwo

Nie można udawać, że nie zauważyło się przelewu, by uniknąć podatku

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
By nie płacić podatku od spadków i darowizn, obdarowani członkowie najbliższej rodziny muszą zgłosić otrzymanie prezentu w ciągu sześciu miesięcy. W niektórych przypadkach czas liczy się dopiero od chwili powzięcia informacji o darowiźnie - jednak nie można z tej zasady korzystać w każdej sytuacji. Nie można też udawać, że nie wiedziało się o pieniądzach, które trafiły na konto. Potwierdził to właśnie NSA.
Krzysztof Koślicki
23.10.2021
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Obowiązujące już drugi rok przepisy covidowe zawiesiły wykonywanie eksmisji, co uchroniło wiele osób przed wyrzuceniem na bruk, ale stało się też gratką dla najemców, którzy w ogóle nie zamierzają płacić. Bezradni właściciele radzą sobie jak umieją, próbując np. dokwaterowywać takim delikwentom uciążliwych współlokatorów. To jednak działanie na granicy prawa, albo wręcz bezprawne.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
23.10.2021
Prawo cywilne Budownictwo

Restaurator nie będzie musiał określać kaloryczności kotleta z frytkami

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna
Przez pandemię, co drugi Polak przybrał na wadze, średnio ponad 5 kilogramów. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza jednak nakładać na branże restauracyjno-cateringową kolejnego obowiązku - informowania o kaloryczności potraw. Ministerstwo ma wątpliwości czy taki obowiązek rzeczywiście przyczyniłby się do zwalczania otyłości, a nie chce obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.
Robert Horbaczewski
23.10.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna
System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
W wydanym 20 października br. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. NSA uznał, że mogą być wątpliwości co do opóźniania przez ministra obsady wolnych urzędów sędziowskich.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ustawa przenosząca obsługę 500 plus do ZUS podpisana przez prezydenta

Pomoc społeczna Finanse samorządów Administracja publiczna
Nowelizacja przepisów, pozwalająca na przekazanie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zadań związanych z obsługą programu 500 plus, które dotychczas były wykonywane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie, została podpisana przez prezydenta i może wejść w życie.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Pomoc społeczna Finanse samorządów Administracja publiczna
Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości dotyczące kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci. Kontrolerzy zakwestionowali 5,5 proc. z 306 partii, stwierdzając m.in. błędne oznakowanie czy przeterminowanie. Kontrole przeprowadzono u 83 przedsiębiorców, w tym w 79 sklepach detalicznych i czterech hurtowniach.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.10.2021
Rynek i konsument

MF zaprasza na webinary o Polskim Ładzie

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do drugiej edycji webinarów poświęconych rozwiązaniom podatkowym, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Oferta skierowana jest do stowarzyszeń, związków przedsiębiorców - organizacji zainteresowanych konkretnym pakietem ulg podatkowych. Spotkania z ekspertami będą odbywały się od połowy listopada do końca grudnia.
Krzysztof Koślicki
22.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Senatorowie do piątku mają czas na składanie propozycji poprawek do ustawy podatkowej wdrażającej Polski Ład. Głosowanie nad poprawkami ma odbyć się w środę 27 października – zapowiedział w środę Kazimierz Klejna, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Krzysztof Koślicki
22.10.2021
Ordynacja PIT Polski Ład
Ubezpieczyciele, którzy sprzedawali niekorzystne polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, bronią się przed ugodami z klientami niemal tak, jak banki opierają się porozumieniom z frankowiczami. Pojawiają się jednak pierwsze jaskółki zmian. Np. ostatnio przed sądem zawarto ugodę opiewającą na 90 proc. dochodzonej przez klienta kwoty.
Regina Skibińska
22.10.2021
Rynek i konsument Finanse
Nie ma większych grzechów w prawie karnym niż niesprawiedliwa kara i nierzetelne postępowanie - twierdzi prof. Paweł Wiliński. I ocenia, że w związku z trwającym od dłuższego czasu okresem burzliwych zmian w prawie karnym i w procedurze karnej, często przypadkowych i nielogicznych, zwiększyło się ryzyko, że mogą zapadać wyroki niesprawiedliwe po nierzetelnych postępowaniach.
Krzysztof Sobczak
22.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny na 24 listopada br. wyznaczył termin rozpoznania wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niezgodności z polską konstytucją przepisu Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Parlament Europejski krytycznie o wyroku polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Parlament Europejski wyraża "głębokie zaniepokojenie, że decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego może stanowić niebezpieczny precedens, zwraca uwagę na rosnące wyzwania, "jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy" oraz wzywa państwa członkowskie do "poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń".
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
„Frankowicze” posiadający kredyty i pożyczki, których oprocentowanie jest obecnie uzależnione od  stopy referencyjnej LIBOR CHF, nie mają wyboru i muszą zaakceptować fakt, że zastąpi go nowy wskaźnik SARON. Banki, które w swoim portfelu mają jednak kredyty powiązane z walutami innymi niż CHF są w trudnej sytuacji – większość takich umów może wygasnąć już za dwa miesiące.
Radosław Górski
21.10.2021
Kredyty frankowe Nieruchomości
Przy budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią nie będą stosowane ustawy chroniące takie wartości konstytucyjne, jak prawo do bezpiecznych warunków pracy, do ochrony życia i zdrowia, ochrony środowiska i prawo do informacji o nim - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Przynaje, że można je ograniczyć w ramach stanu nadzwyczajnego, ale ustawa ma działać dłużej niż obecny stan wyjątkowy.
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Po serii publikacji medialnych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało, że węgiel o nazwie „ekogroszek” będzie dostępny na rynku, ale pod inną nazwą, gdyż obecna nazwa tego paliwa wprowadza konsumentów w błąd odnośnie jego ekologicznego charakteru i braku oddziaływania na środowisko. Taką zmianę ma wprowadzić rozporządzenie, którego projekt jest obecnie konsultowany.
Krzysztof Sobczak
21.10.2021
Środowisko Rynek i konsument
Do przepisów Tarczy 4.0 o dopłatach do kredytów bankowych włączono bez związku zmiany w stosowaniu kary łącznej. To spowodowało choas, bo nowe regulacje nie wskazują, według jakich reguł łączyć kary, które stały się prawomocne do 23 czerwca 2020 r. z karami, które stały się prawomocnie po tej dacie, czyli po wejściu w życie Tarczy. Nie wyklucza to jednak stosowania kar łagodniejszych - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Bardzo chcielibyśmy mieć możliwość porozmawiania z władzą i zadania jej różnych pytań - np.: czy naprawdę trzeba odpychać wyziębione dzieci i kobiety od granicy, a nie lepiej ogrzać je i dać im schronienie? Albo: czy warto było wprowadzać pseudo reformę wymiaru sprawiedliwości doprowadzając do tego, że za chwilę zostaną wstrzymane unijne programy pomocowe? Zamiast odpowiadać, władza wymachuje kodeksem karnym.
Krzysztof Stępiński Jacek Dubois
21.10.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Brakuje działek budowlanych. Dawne tereny pofabryczne w miastach są więc niczym żyła złota, domy wyrastają na nich na masową skalę. Nierzadko jednak to skażone grunty. Budować na nich powinno się dopiero po ich "uzdrowieniu", czyli remediacji. Inwestorzy tego często nie robią, a ewentualne kary za to zaniedbanie są niskie. Skutki mogą ponosić nabywcy tych mieszkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.10.2021
Środowisko Budownictwo
W 2020 roku w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury zarejestrowano 1658 postępowań o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Sądy skazały w ubiegłym roku 421 osób za takie przestępstwa, a wobec 11 osób sądy wydały wyroki uniewinniające.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Trzecia dawka szczepienia wkrótce dla wszystkich pełnoletnich

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rząd ma przychylić się do rekomendacji Rady Medycznej dotyczącej możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. Potwierdził to w środę dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. W najbliższym czasie najpewniej nie będą wprowadzane nowe obostrzenia epidemiczne.
Krzysztof Koślicki
20.10.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Zwróciłem się do służb prawnych o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformował w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Jak stwierdził, państwa członkowskie UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Wprowadzenie własności warstwowej w Polsce, reforma służebności czy kłopoty z wykreśleniem hipoteki w wypadku kredytów walutowych - takie m.in. były tematy konferencji naukowej organizowanej przez czasopismo „Nieruchomości@”. Mówiono np., że tradycyjne funkcje służebności nie są optymalne i wystarczające, że trzeba iść za potrzebami obrotu.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.10.2021
Nieruchomości

Minister zdrowia: Koniec z apelami, będą mandaty

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Polityka upomnień czy zwracania uwagi na obowiązki związane z pandemią zmienia się na politykę wystawiania mandatów - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mamy uzgodnienie z policją takie, że ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła – dodał. Kontrole mają być prowadzone przede wszystkim w zagrożonych regionach, czyli m.in. w województwach lubelskim i podlaskim.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Odsetek osób deklarujących, że czują się bezpiecznie podczas robienia zakupów w pandemii spadł we wrześniu o 12 punktów procentowych względem czerwca. O 13 p.p. wzrosły obawy związane z powrotem do pracy w biurze - wynika z raportu Deloitte. Obawy dużej części badanych budzi też perspektywa powrotu do stacjonarnej pracy.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2021
Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus a prawo