Do lipca adwokaci będą mogli zapoznawać się i zgłaszać uwagi do projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Taką uchwałę - jak dowiedziało się Prawo.pl - przyjęto podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Wcześniej zliberalizowano m.in. zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2020
Prawnicy
Wprowadzone cztery lata temu ograniczenia w obrocie ziemią rolną praktycznie wstrzymały handel nieruchomościami rolnymi - twierdzi prof. Dorota Łobos-Kotowska z Uniwersytetu Śląskiego. I dodaje, że wprowadzone w ubiegłym roku zmiany nieco ten problem złagodziły, ale nadal jest to prawo złe i trudne do interpretacji przez administrację i sądy.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna
W ostatnich latach sytuacja zawodowa Polek poprawiła się, ale wciąż nie mają równych szans na rynku pracy. Coraz więcej firm podejmuje natomiast kroki dotyczące równości płac między płciami, parytetów w zarządach czy szkoleń dedykowanych dla kobiet w zawodach zdominowanych przez mężczyzn.
Agnieszka Matłacz
08.03.2020
Prawo pracy HR

Bank nie może „mścić się” na frankowiczu za złożenie pozwu

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Coraz częściej frankowicze wychodzą zwycięsko z batalii z bankami. Liczba wygranych spraw zwiększa się po październikowym korzystnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Mimo tego korzystnego trendu, wciąż niewielu kredytobiorców decyduje się na walkę z bankiem. Duża ich część obawia się reakcji banku na złożenie pozwu. Czy jest się czego bać, pisze Dariusz Rozpara,
Dariusz Rozpara
07.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Podczas składania zeznania podatkowego za 2019 rok podatnicy mogą skorzystać z różnych form rozliczeń na preferencyjnych zasadach. Ustawa o PIT przewiduje m.in. rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy wychowują dziecko. Dzięki tej metodzie rodzic może zapłacić znacznie niższy podatek.
Krzysztof Koślicki
07.03.2020
Domowe finanse PIT
Przepisy dopuszczają regulowanie kontaktów dziecka z krewnymi oraz osobami, które sprawowały pieczę nad nimi przez dłuższy czas. Zazwyczaj bliscy nie muszą inicjować procesu, aby móc spotkać się z dzieckiem. Czasami jednak to jedyna droga, by móc zobaczyć małoletnią pociechę. Sąd o kontaktach orzeknie, o ile jest to zgodne z dobrem dziecka – podkreślają eksperci.
Aleksandra Partyk
07.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Wykorzystanie sms-a jako dowodu nie narusza dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Pozwana wydrukowała i załączyła do akt sprawy treść sms-ów wysyłanych jej przez powoda. Zdaniem Sądu Okręgowego w Toruniu nie doszło w ten sposób do naruszenia jego dóbr osobistych, bo pozwanej nie chodziło o ośmieszenie go, a tylko dochodziła w ten sposób swoich racji przed sądem.
Marek Sondej
07.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Po decyzji UOKiK klienci GetBack mogą dochodzić roszczeń

Rynek i konsument Domowe finanse Finanse
Stwierdzenie przez UOKiK, że Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd w trakcie sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack, ułatwia posiadaczom tych obligacji dochodzenie swoich roszczeń. Obligatariusze mają możliwość składania wniosków do banku, albo dochodzenia swoich roszczeń w oparciu ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.
Izabela Cybul-Gruba
07.03.2020
Rynek i konsument Domowe finanse Finanse
Ustawa o rekompensacie w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych została podpisana przez prezydenta. Informację o tym Andrzej Duda przekazał w piątek późnym wieczorem, tuż przed upływem konstytucyjnego terminu na taką decyzję.
Krzysztof Sobczak
06.03.2020
Finanse publiczne

Senat przyjął specjalną ustawę do walki z koronawirusem

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Senat bez poprawek przyjął w piątek specustawę o koronawirusie. Ustawa pozwala pracodawcy polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem
Agnieszka Matłacz Katarzyna Nowosielska
06.03.2020
Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Trybunał Konstytucyjny na 15 kwietnia wyznaczył rozprawę w sprawie nowelizacji kodeksu karnego, którą w czerwcu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda skierował do TK przed jej podpisaniem. Zmiany zmierzają m.in. do podwyższenia kar za wiele przestępstw, ale zarzuty prezydenta dotyczą kwestii proceduralnych.
Krzysztof Sobczak
06.03.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Konstytucja zapewnia wolność zrzeszania – każdy może swobodnie przystąpić do różnych gremiów. Przewiduje również możliwość swobodnego występowania z nich. Przepisy nie dopuszczają jakiegokolwiek przymusowego członkostwa w spółce wodnej – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.03.2020
Samorząd terytorialny
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zgodził się na wszczęcie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Afganistanie. Chodzi o żołnierzy amerykańskich, ale także afgańskich i talibów. W sprawie przewija się jednak też polski wątek - tajne więzienia CIA.
Patrycja Rojek-Socha
06.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Mężczyźni mają dwa razy wyższe niż kobiety zaległości w opłacaniu rachunków i rat kredytowych. To kobiety są jednak finansowymi pesymistkami i częściej ogłaszają upadłość konsumencką. W finansowe tarapaty najczęściej wpadają panie po 40-tce. Najbardziej zadłużone są 49-latki, każda z nich ma do oddania średnio 19 424 zł.
Agnieszka Matłacz
06.03.2020
Rynek i konsument Domowe finanse
Trwa zbieranie podpisów pod listami poparcia dla kandydatów na prezydenta oraz na członków obwodowych komisji wyborczych. Komitety wyborcze są zobowiązane do zabezpieczenia danych osobowych, jednak nie wszyscy pełnomocnicy wyborczy są przekonani, czy muszą przestrzegać przepisów RODO, a tu przecież nie ma wyłączeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.03.2020
RODO Wybory
Zażalenia poziome od samego początku budziły duże wątpliwości i sędziów i adwokatów. Ci ostatni alarmują, że problemy mogą być m.in. przy odwołaniach dotyczących zabezpieczenia alimentów. Mało prawdopodobne by sędziowie tego samego sądu uchylali postanowienia swoich kolegów - wskazują i uczulają na to swoich klientów.
Patrycja Rojek-Socha
06.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Press Club Polska oraz dziewięć innych organizacji pozarządowych, m.in. dziennikarzy, wydawców oraz zajmujących się wolnością słowa i prawem do informacji, zwróciły się do osób kandydujących na urząd Prezydenta RP z pytaniami dotyczącymi możliwości zniesienia art. 212 kodeksu karnego, czyli przestępstwa zniesławienia.
Krzysztof Sobczak
05.03.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Postępowania wobec Michela Platiniego w związku z wyłudzeniem 2 mln franków, skutkujące zawieszeniem go na cztery lata w pełnieniu jakiejkolwiek działalności związanej z piłką nożną, prowadzone były w sposób właściwy, a tego typu sankcja w realiach tej sprawy była uprawniona - stwierdził w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Adam Klepczyński
05.03.2020
Prawo cywilne

Ministrowie do spraw środowiska i UE obejmują urzędy

Środowisko Administracja publiczna Prawo unijne
Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w czwartek Konrada Szymańskiego (fot.) na ministra do spraw Unii Europejskiej oraz Michała Wosia na ministra środowiska. Stało się to możliwe w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o działach administracji. Do tej pory obaj byli ministrami - członkami Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
05.03.2020
Środowisko Administracja publiczna Prawo unijne
Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w ramach rocznego PIT. Wydatki na ten cel można odliczyć bez żadnego limitu. Remont nie musi mieć indywidualnego charakteru. Musi być jednak podyktowany potrzebami osoby niepełnosprawnej.
Krzysztof Koślicki
05.03.2020
Domowe finanse PIT
Od środy pasażerowie autobusów, które wjeżdżają do Polski, muszą wypełniać ankiety, w których podają jak można się z nimi skontaktować. Ma to ułatwić szybkie dotarcie do nich w razie podejrzenia zakażenia koronawirusem u któregoś z pasażerów. Podobne rozwiązanie stosowane jest też w samolotach.
Agnieszka Matłacz
05.03.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Niewiarygodny jak świadek koronny - luka w przepisach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Instytucja świadka koronnego co do zasady ma pomagać służbom i prokuraturze w rozwiązaniu trudnych dowodowo spraw. W wielu z nich "nawróceni" przestępcy stanowią istotne źródło informacji. Problem w tym - że jak wskazują eksperci - praca z nimi jest jak stąpanie po cienkim lodzie, tym bardziej, że nie ma przepisu, który zobowiązywałby do dokładnej weryfikacji tego co mówią.
Patrycja Rojek-Socha
05.03.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Gminy, na terenie których znajdują się parki narodowe czy inne obszary chronione, tracą na tym finansowo. Firmy nie chcą inwestować, zahamowane jest budownictwo, co uderza w mieszkańców. Stąd ciągnące się latami protesty przeciwko tworzeniu nowych form ochrony przyrody. Rozwiązaniem mogłaby być specjalna subwencja jako rekompensata,
Katarzyna Kubicka-Żach
05.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Prof. Grajewski: Trybunał Stanu nie musi być martwym organem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nawet jeśli Trybunał Stanu nie jest obecnie organem aktywnym, to doceniać należy prewencyjną funkcję jego istnienia - twierdzi prof. Krzysztof Grajewski z Uniwersytetu Gdańskiego. Przyznaje jednak, że uzasadnione byłyby takie zmiany w tej instytucji, które pozwoliłyby jej spełniać rolę rzeczywistego obrońcy konstytucji.
Krzysztof Sobczak
05.03.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas epidemii koronawirusa zwolnienie lekarskie nawet przez telefon

Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Specjalne rozporządzenie umożliwi uzyskanie zwolnienia lekarskiego poprzez telefoniczną konsultację z lekarzem. Rozporządzenie, którego treść jest już gotowa, ma być wydane po podpisaniu przez prezydenta ustawy w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem.
Krzysztof Sobczak
04.03.2020
Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą o transporcie kolejowym. Dzięki noweli uruchomiony zostanie program Kolej Plus, którego głównym celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez przywrócenie połączeń kolejowych do co najmniej dwudziestu polskich miejscowości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.03.2020
Prawo gospodarcze

Firma ukarana za wprowadzanie w błąd nabywców energii

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prawie 380 tys. zł kary ma zapłacić firma Proton Polska Energia za niedozwolone praktyki przy sprzedaży energii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka m.in. wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod innego sprzedawcę i oferowała rzekomo korzystniejsze warunki zakupu energii.
Krzysztof Sobczak
04.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
W 2019 roku urządzenia Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) zarejestrowały w Polsce 1 mln 606 tys. naruszeń. Najwięcej dotyczyło przekroczenia prędkości - 1 mln 573 tys., a 33 tys. przejazdu na czerwonym świetle. Nie jest to pełna liczba wykroczeń drogowych, bo obejmuje ona tylko dane z fotoradarów.
Krzysztof Sobczak
04.03.2020
Prawo karne Policja
Do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi - nie będzie trzeba stosować prawa budowlanego. Nie będzie potrzebny projekt, pozwolenie na budowę, zgoda konserwatora zabytków, itp. Zdaniem ekspertów to zbyt ogólny przepis, który pod osłoną walki z epidemią, stworzy pole do nadużyć, nawet tam, gdzie obecnie budować nie można.
Jolanta Ojczyk
04.03.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo

MF nie słucha podatników i tworzy złe prawo

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Kolejne zmiany regulacji dotyczących tzw. białej listy podatników VAT niewiele pomogą. Jeśli firma zapłaci na niezgłoszony rachunek bankowy, przed negatywnymi skutkami wcale nie uchroni jej zapłata split paymentem. Eksperci są zgodni – MF nie słucha podatników i przygotowuje błędne przepisy, a ich nowelizacje jeszcze bardziej komplikują sytuację. Przykłady złego prawa można mnożyć.
Krzysztof Koślicki
04.03.2020
CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski