Prawo.pl
Jeśli wśród wylosowanych sędziów i wybranych przez prezydenta do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będzie sędzia powołany przez neoKRS, to niczego to nie zmieni. Bo strony będą miały możliwość złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a jeśli ten utrzyma linię orzeczniczą, to Polska będzie płacić nadal wysokie odszkodowania - ocenia Jarosław Matras, sędzia z Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.06.2022
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W obecnym systemie ochrony zdrowia nie ma usystematyzowanej listy praw pacjenta zmagającego się z otyłością. Dlatego powstanie „Karta praw chorego na otyłość”. Ma zawierać 10 podstawowych praw pacjenta, które nie tylko są dla niego gwarantem uzyskania pomocy, ale również zobowiązaniem personelu medycznego oraz placówek zdrowotnych do ich respektowania.
Katarzyna Redmerska
19.06.2022
Opieka zdrowotna

Zmiany granic gmin bez sądowej kontroli - RPO za zmianą prawa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Rząd co pewien czas dokonuje zmian granic gmin - zwykle miasta przejmują części sąsiednich jednostek. Gmina Kleszczów, której część z elektrownią włączono do Bełchatowa, nie mogła odwołać się do sądu. Rzecznik Praw Obywatelskich kieruje w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. I twierdzi, że prawo powinno przewidywać sądową kontrolę takich decyzji.
Krzysztof Sobczak
18.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Gmina powinna odbierać odpady komunalne takie jak: wata szklana, styropian czy papa, ale tylko od swoich mieszkańców, a nie od firm. Od przyszłego roku szykują się też zmiany w tym zakresie. Wejdą w życie przepisy, które przewidują obowiązek zbierania selektywnego odpadów budowlanych z podziałem m.in. na: drewno, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Konrad Dyda
18.06.2022
Środowisko Odpady
Nadal, kilka lat po wejściu w życie ustawy o kosztach komorniczych z 2018 roku, sądy mają problem z rozstrzygnięciem co do stosowania tych opłat. W związku z tym mnożą się pytania skierowane do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego o wykładnię przepisów. Jedno z nich skierował Sąd Rejonowy w Rybniku rozpoznając zażalenie wierzyciela. Chodzi o opłatę stosunkową.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2022
Prawo cywilne Prawnicy
Dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza stała się narzędziem dostępnym w każdej gminie. Eksplozji społecznych pomysłów jednak nie widać. Zdaniem ekspertów, powodem może być postawa samych obywateli, którym nie chce się chcieć, ale także formalizm procedury i niechęć urzędników do takich inicjatyw.
Maria Dec-Kiełb
18.06.2022
Samorząd terytorialny
Syn przebywający w Anglii i regularnie dokonujący przelewów pieniężnych na utrzymanie matki nie może być uznany za niewdzięcznego - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Oddalił powództwo matki o cofnięcie darowizny mieszkania. Dodał, że pod pojęcie "rażącej niewdzięczności" podpadają przede wszystkim przestępstwa skierowane przeciwko życiu, zdrowiu, czci i godności osobistej oraz majątku darczyńcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W przypadku zbiórki internetowej darczyńcą jest każdy wpłacający za pośrednictwem portalu, a nie założyciel zbiórki. Dopiero jeśli kwota darowizn od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną, to obdarowany jest zobowiązany do składania zeznania podatkowego z tytułu otrzymanej darowizny i zapłaty podatku. Potwierdza to skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
18.06.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Na e-receptach pojawiły się informacje, które pomogą osobom przewlekle chorym pilnować terminów, do których powinny wykupić pierwsze opakowanie leku. Farmaceuci uważają, że jest to dobra, ale tylko techniczna, zmiana. Podkreślają, że system wydawania leków jest nadal zbyt skomplikowany i postulują zmiany. Za największy problem uważają recepty wystawiane na rok.
Katarzyna Nocuń
18.06.2022
Pacjent Farmacja
W polskich przepisach wciąż nie ma definicji rasowego psa i kota – miała ją wprowadzić tzw. piątka dla zwierząt, ale ta część przepadła przez protesty wobec propozycji budzących większe kontrowersje. Brak przepisów to gratka dla oszustów oraz wątpliwej jakości hodowli. Cierpią więc na tym i ludzie, i zwierzęta. Jednak strat poniesionych na skutek oszustwa można dochodzić na gruncie prawa cywilnego.
Monika Sewastianowicz
18.06.2022
Środowisko Prawo cywilne
Regulamin sklepu to jeden z kluczowych dokumentów w biznesie online. Klient musi mieć możliwość zapoznania się z nim przeglądając stronę, jeszcze przed decyzją o zakupie czy skorzystaniu z usług. Regulamin służy jednak nie tylko kupującym, ale także sprzedającym - źle sformułowany może być źródłem poważnych kłopotów w relacjach z klientami - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska.
Aleksandra Zaliwska
18.06.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły w piątek polski Krajowy Plan Odbudowy. Oznacza to możliwość przystąpienia do realizacji projektów finansowanych z tych funduszy. Komisja Europejska konsekwentnie zastrzega jednak, że KPO zakłada wdrożenie reformy sądownictwa do końca czerwca i dopiero to otworzy w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.
Krzysztof Sobczak
17.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą od 17 czerwca br. uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej m.in. od liczby punktów karnych, jaką posiada ubezpieczający. Zmiany są efektem znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym, którego przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku.
Monika Sewastianowicz
17.06.2022
Administracja publiczna
Inspekcja weterynaryjna od 1 lipca będzie miała większy nadzór nad przemieszczaniem zwierząt domowych. Ma bliżej współpracować ze służbą celną, aby pozyskiwać informacje o przemieszczanych gatunkach i państwach, z których są przywożone zwierzęta. Dziś nikt nie wie, jaka liczba zwierząt domowych została przewieziona do Polski w związku z wojną na Ukrainie.
Maria Dec-Kiełb
17.06.2022
Administracja publiczna Ukraina
Kobieta została obciążona długiem mieszkaniowym, który powstał, gdy była dzieckiem i mieszkała w lokalu z matką. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie skierował do Sądu Najwyższego Rzecznik Praw Obywatelskich, który uważa, że w świetle prawa nie powinna ona ponosić za to odpowiedzialności. - Wydając nakaz zapłaty sąd nie sprawdził, że w okresie powstania długu była ona niepełnoletnia - zwraca uwagę RPO.
Krzysztof Sobczak
17.06.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od 17 czerwca 2022 roku zakłady ubezpieczeń będą mogły uwzględniać mandaty i punkty karne przy ustalaniu składek za komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dla osób nagminnie popełniających wykroczenia drogowe to zła wiadomość, natomiast kierowcy jeżdżący przepisowo mogą zyskać na nowych przepisach.
Regina Skibińska
17.06.2022
Drogi Ubezpieczenia
Brak szkoleń, brak wiedzy, brak czasu i umiejętności miękkich, zbyt niskie stawki - to główne bolączki instytucji kuratora dla dziecka pokrzywdzonego przestępstwem. Zgodnie z przepisami, jest on powoływany w szczególnie trudnych sprawach, np. gdy dochodzi do wykorzystywania seksualnego czy przemocy ze strony jednego z rodziców. Prawnicy podkreślają, że konieczne są zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Operatorzy telekomunikacyjny będą mieli obowiązek blokować smsy oraz połączenia głosowe pochodzące od oszustów internetowych podszywających się pod inne osoby lub instytucje w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy. Ponadto dostawcy poczty elektronicznej muszą wdrożyć konkretne mechanizmy bezpieczeństwa. Za łamanie tych obowiązków będą wysokie kary.
Renata Krupa-Dąbrowska Jolanta Ojczyk
16.06.2022
Prawo AI
Stali, a do tego odpowiednio przygotowani pracownicy zastąpić mają w dużej mierze tych „dorywczych”, którzy wynajmowani są dziś przez firmy pogrzebowe – takie m.in. zmiany w zatrudnieniu w przedsiębiorstwach funeralnych przewiduje nowelizacja Prawa Pogrzebowego. Branża funeralna czeka na nowelizację ustawy, która pozwoli jej na lepsze i bardziej profesjonalne działanie.
Andrzej Mazurowski
16.06.2022
Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze
Jeżeli lotnisko, na którym miała mieć miejsce przesiadka, znajduje się w kraju członkowskim UE, a port wylotu i przylotu są poza terenem Unii Europejskiej, to pasażer nie może ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot. Takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który niedawno zapadł w tej sprawie.
Regina Skibińska
16.06.2022
Prawo europejskie
Program "Za życiem" nie ogranicza się do jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Pozwala też skorzystać z opieki wytchnieniowej, czy pierwszeństwa w dostępie do specjalistów. Aby skorzystać z uprawnień na mocy ustawy i programu, konieczne jest zaświadczenie od lekarza, które potwierdzi ciężką i nieodwracalną niepełnosprawność lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.
Beata Dązbłaż
16.06.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Rząd Izraela podjął decyzję o odwołaniu wszystkich wycieczek szkolnych do Polski. Przyczyną jest spór o to, czy towarzyszący Izraelczykom oficerowie ochrony mogą mieć przy sobie broń. Rzecznik MSZ potwierdził, że polski rząd nie zgadza się na powrót do dotychczasowych zasad, czyli wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich.
Krzysztof Sobczak
15.06.2022
Administracja publiczna Policja

Ustawa pod Centralny Port Komunikacyjny uchwalona- zmiany uderzą w wywłaszczanych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Rząd przyjął przepisy dotyczące wywłaszczania z nieruchomości. Wysokość odszkodowania za nieruchomość będzie powiązana z jej aktualną, a nie przewidywaną wartością rynkową. Przeciwko nowym przepisom protestują już mieszkańcy Baranowa, gdzie buduje się Centralny Port Komunikacyjny. Ich zdaniem po zmianie dostaną niewiele - jest tylko po to, by państwo mogło na nich zarobić.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.06.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami upraszczającymi przekształcanie starych biurowców, galerii handlowych oraz innych obiektów niemieszkalnych w budynki mieszkalne. W ten sposób chce zlikwidować chociaż częściowo lukę mieszkaniową. Po tym bowiem, jak do Polski przyjechało 3 miliony uchodźców wojennych, dramatycznie brakuje mieszkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.06.2022
Budownictwo Ukraina
Obecny dworek z parkiem, chociaż nawiązuje do historycznego budynku i wpisuje się harmonijnie w pozostałości układu przestrzennego zespołu dworko-parkowego, posiada jednak nową substancję i konstrukcję, nie jest autentyczny. Pozostawienie go w rejestrze zabytków stanowiłoby niebezpieczny precedens, przeróbek i zniszczenia pierwotnych rozwiązań, uznanych za wartościowe - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby informacje istotne do oceny ryzyka ubezpieczeniowego, np. o chorobach przewlekłych, właściwościach nieruchomości mogły być pozyskiwane przez internet czy telefon. Obecnie mogą być przedstawiane tylko na papierze, co jest uciążliwe i niepraktyczne. To, co jednak będzie dobre dla ubezpieczycieli, nie musi być korzystne dla ich klientów.
Jolanta Ojczyk
15.06.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. korzystna prawie dla wszystkich

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Polskiego Ładu. Jej przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Wśród zmian jest m.in. obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. dla osób rozliczających podatek według zasad ogólnych o dochodach do 120 tys. rocznie. Wyższa stawka, dla zarabiających ponad tę wartość, pozostaje niezmieniona stawka w wysokości 32 proc.
Krzysztof Koślicki
14.06.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Polskim Ładzie z poprawką Senatu, którą niespodziewanie poparł Sejm, przywracającą wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2021 r. Zgodnie z propozycją izby wyższej, ten sposób opodatkowania będzie miał zastosowanie także do opieki naprzemiennej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.
Krzysztof Sobczak
14.06.2022
Pomoc społeczna PIT
Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie obniżającej PIT z 17 do 12 proc. Chodzi też o podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego i zmiany we wspólnym rozliczaniu się samotnego rodzica z dzieckiem. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.
Krzysztof Koślicki
14.06.2022
CIT PIT Rachunkowość Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska, wdrażającą dyrektywy dotyczące wspólnych metod oceny hałasu w Unii Europejskiej oraz metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku. Wprowadzenie zmian uwzględniających najnowszą wiedzę w tym zakresie, ma korzystnie wpłynąć na zdrowie ludzi.
Krzysztof Sobczak
14.06.2022
Środowisko BHP Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna