Prawo.pl

Przedsiębiorca to też czasami konsument

Prawo cywilne Rynek i konsument
Część sądów zaczęła bardzo „sztywno” i wąsko interpretować pojęcie konsumenta, pomijając złożony charakter relacji między stronami umowy. Tymczasem jego rozumienie nie powinno ograniczać się wyłącznie do powiązania umowy z działalnością gospodarczą. Co widać na przykładzie kredytów, których udziela się na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, ale i również na zakup nieruchomości pod wynajem.
Woźniak Mariusz
06.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje od I prezes Sądu Najwyższego wyjaśnień w sprawie ujawnienia protokołu z posiedzenia, na którym rozpatrywano sprawę zadośćuczynienia dla bliskich osób poszkodowanych na skutek przestępstwa. Według RPO doszło do naruszenia tajemnicy narady sędziowskiej, która służy zachowaniu niezawisłości sędziowskiej dla dobra obywateli i ich prawa do sądu.
Krzysztof Sobczak
05.06.2021
Wymiar sprawiedliwości

Drogie spadki i darowizny z zagranicy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Rodziny i krewni coraz częściej mieszkają w różnych częściach świata. Otrzymanie spadku czy darowizny z zagranicy może powodować konieczność zapłacenia dodatkowego podatku w Polsce. Z powodu braku odpowiednich przepisów, daninę czasami trzeba zapłacić nawet dwa razy - raz w Polsce i raz za granicą. Bo brakuje odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Piotr Baraniak
05.06.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Prawo własności daje szereg uprawnień, nie ma jednak absolutnego charakteru. Przepisy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy mogą limitować uprawnienia właściciela. Niekiedy na zakres wykonywania prawa wpływa orzeczenie sądu zainicjowane sporem sąsiedzkim. Może to być spór o immisje, czyli oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie.
Aleksandra Partyk
05.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prawo oświatowe w żaden sposób nie określa, jak uczeń powinien się podpisywać na sprawdzianie lub w zeszycie, nie ma więc powodu, by zmuszać transpłciowego ucznia do tego, by posługiwał się danymi metrykalnymi. Warto postawić na działania edukacyjne, co pomoże uniknąć konfliktów w szkole - mówi adwokat Karolina Gierdal, prawnik Kampanii Przeciwko Homofobii.
Monika Sewastianowicz
05.06.2021
Zarządzanie oświatą RODO
Poszkodowany nie musi zawsze wybierać najtańszego samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy. Nie może on jednak wynajmować pojazdu za czynsz istotnie przekraczający obowiązujące stawki rynkowe. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, o które klienci oraz wypożyczalnie spierają się o to z ubezpieczycielami.
Regina Skibińska
05.06.2021
Ustawa o płatnych autostradach przeleciała przez Sejm jak pendolino. Senatorowie odrzucili ją w całości, gdyż nie znaleźli odpowiedzi, dlaczego ten pośpiech, a także czy wprowadzana przy okazji likwidacji poboru opłat na bramkach geolokalizacja nie naruszy prywatności kierowców, czy zbieranie tak dużej liczby danych nie jest nadmiarowe. Sejm jednak ustawę przyjął i od grudnia te przepisy zaczną działać.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2021
Administracja publiczna Policja Nowe technologie
Prokuratura zajmie się zawiadomieniem NIK o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera oraz ministrów. Chodzi o zeszłoroczne wybory "kopertowe", do których nie doszło. W piątek potwierdził to minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Krzysztof Sobczak
04.06.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna Wybory
Jeżeli strona postępowania administracyjnego wniosła o elektroniczne doręczenie pism, organ związany jest tym wyborem. Doręczenie w trybie tradycyjnym nie może wówczas mieć miejsca, chyba, że doręczenie elektroniczne będzie niemożliwe lub bezskuteczne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Marek Sondej
04.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Gminy mogą w miejscowych planach zakazać montowania nowych pieców węglowych - wynika z trzech orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. A jeszcze do niedawna sądy administracyjne unieważniały zapisy wprowadzające tego typu ograniczenia. To się jednak zmieniło, a NSA wywrócił do góry nogami dotychczasową linię orzeczniczą.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.06.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Rachunki za energię elektryczną wystawiane odbiorcom powinny być jasne i zwięzłe, zawierać porównanie bieżącego zużycia energii elektrycznej ze zużyciem w takim samym okresie, link do porównywarki, a także informacje o prawach konsumenta, związanych z pozasądowym rozstrzyganiem sporów. Takie m.in. zmiany ma wprowadzić ustawa wdrażająca unijną dyrektywę.
Krzysztof Sobczak
03.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w środę, że Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu do 25 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy nie będzie możliwości zapewnienia przez placówkę opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Rozporządzenia są już opublikowane z Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
03.06.2021
Pomoc społeczna
Pandemia nie zrewolucjonizowała warunków ubezpieczeń zdrowotnych i tych na życie. O ile w razie śmierci na Covid-19 czy hospitalizacji regułą jest wypłata świadczenia z polisy na życie, to za samo zachorowanie nie można otrzymać wypłaty. Za to ubezpieczyciele zdrowotni poszerzyli ostatnio zakres swoich usług.
Regina Skibińska
03.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Renta rodzinna to świadczenie, o które mogą ubiegać się bliscy osoby zmarłej, która pobierała np. emeryturę. Ma zapewnić minimum bezpieczeństwa ekonomicznego, środków utrzymania po śmierci żywiciela rodziny, ale prawo do skorzystania z tego świadczenia ma szereg ograniczeń. Np. dzieciom przysługuje ona do ukończenia 16 lat, chyba że nadal się uczą.
Aleksandra Partyk
03.06.2021
Prawo rodzinne Domowe finanse Emerytury i renty
Bez wątpienia ogłoszenie programu Polski Ład rozpoczęło ogólnonarodową dyskusję o potrzebie reformy podatkowej i to jest, jak na razie, główna „podatkowa” zaleta tego programu. Niestety, nic nie wskazuje na to, że Polski Ład to przemyślana reforma podatkowa – mówi dr Jowita Pustuł, radca prawny i doradca podatkowy.
Krzysztof Koślicki
03.06.2021
Ordynacja PIT Polski Ład
Nawet w najgorszych momentach pandemii, obostrzenia dotyczące kościołów nie były specjalnie restrykcyjne, natomiast obecnie ograniczenia dotyczące uroczystości w budynkach są porównywalne do tych, obowiązujących w sklepach. Z kolei na zewnątrz obiektów kultu religijnego obowiązuje wyłącznie konieczność zachowania odstępów.
Monika Sewastianowicz
03.06.2021
Koronawirus a prawo
Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała Powstańcom Warszawskim nagrody pieniężne. Otrzymają je 1043 osoby. Ministerstwo Finansów zwolni te pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest już projekt przepisów w sprawie zaniechania poboru PIT.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
Domowe finanse PIT

Polkomtel zwróci bezprawnie pobrane opłaty za usługi premium

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Jeśli Polkomtel odrzucił reklamację związaną z usługami premium z wykorzystaniem numerów 7218 i/lub 60228, to klient dostanie zwrot podwojonej opłaty, którą poniósł z powodu korzystania z tych usług. Prezes UOKiK zobowiązał też tę firmę do systemowych zmian, które wyeliminują nieprawidłowości w świadczeniu usług o podwyższonej opłacie.
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Od 6 do 25 czerwca przywrócona będzie możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych, ale obowiązywać ma w nich limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - poinformował minister Adam Niedzielski. Także od niedzieli w weselach będzie mogło brać udział do 150 osób. Dyskoteki i kluby nocne być może będą otwierane od 26 czerwca. Można będzie organizować targi i konferencje.
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Orzeczenie sądu oddalające wniosek o wznowienie postępowania w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym, ani nie dotyczy głównego przedmiotu postępowania, ani tym bardziej nie tworzy nowej, trwałej sytuacji prawnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i pozostawiła bez rozpoznania skargę nadzwyczajną
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznawia prace nad projektem kontrowersyjnej ustawy antyodorowej. Dzięki niej wielkie fermy przemysłowe mają przestać powstawać w pobliżu domów. Nikt bowiem nie chce mieszkać w sąsiedztwie kilku milionów kur lub tysięcy tuczników. Jednak projekt, który przewiduje dla takich obiektów minimalne odległości od budynków mieszkalnych, budzi mieszane uczucia.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.06.2021
Środowisko Budownictwo

Można już pobierać unijne Certyfikaty COVID

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus szczepienia
Od wtorku 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które mają ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak poinformował minister zdrowia, Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca. I podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus szczepienia

GIS: W komisjach wyborczych tylko ozdrowieńcy i osoby zaszczepione

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione, najlepiej obiema dawkami, powinny zasiadać w komisjach w wyborach i referendach lokalnych organizowanych od połowy czerwca. Wybory najlepiej przeprowadzać w halach sportowych, salach gimnastycznych oraz miejscach łatwych do dezynfekcji - wynika z rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.
Robert Horbaczewski
01.06.2021
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Na skutek zmowy rynkowej sprzedaż samochodów marki Kia może odbywać się z naruszeniem prawa konkurencji - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i przeprowadził przeszukania w siedzibach czterech firm. Według UOKiK podejrzewane działania przedsiębiorców mogą skutkować m.in. wyższymi cenami pojazdów.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Utrudnienie sprzedaży w trakcie pokazów handlowych oraz zwiększenie ochrony osób korzystających z internetowych platform handlowych – to główne cele proponowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacji ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Projekt został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Rynek i konsument
Od wtorku 1 czerwca zaczęły obowiązywać przepisy o pierwszeństwie pieszego na przejściu oraz m.in. zakaz używania telefonów komórkowych w czasie przechodzenia przez jezdnię oraz w momencie wchodzenia na nią. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza też pierwszeństwo pieszego, który stoi jeszcze na chodniku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Administracja publiczna
W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Stosowanie przez Szwecję prawa, które umożliwia masowe monitorowanie sygnałów elektromagnetycznych w ramach rozpoznania dla celów wywiadowczych, narusza prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego osób prywatnych - uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z orzeczenia wynika, że polskie prawo w tym zakresie też mogłoby być zakwestionowane.
Katarzyna Warecka
01.06.2021
Administracja publiczna Policja RODO

Biznes się otwiera, ale sale zabaw w Dzień Dziecka zamknięte

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sale zabaw czy escape room-y są zamknięte od jesieni ubiegłego roku i nie wiadomo, kiedy wznowią działalność. Ich właściciele apelowali do rządu: otwórzcie nas na Dzień Dziecka! Ale ten takich planów nie ma. Część przedsiębiorców chce w związku z tym składać pozwy o odszkodowania od Skarbu Państwa. Szanse na wygraną są jednak niewielkie.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura