Prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki,  szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych  i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili  konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Propozycje projektów strategicznych będzie można składać od 6 marca 2023 r.

– Walka z rakiem musi wiązać się z działaniami systemowymi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Do 2030 r. na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. To rewolucja w leczeniu nowotworów. Wdrażamy najnowsze procedury, inwestujemy w oddziały i leki, bo dobro pacjenta jest najważniejsze - dodał.

Czytaj: Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej>>

Dzięki dofinasowaniu projektów dla szpitali onkologicznych przyspieszymy diagnozę i leczenie pacjentów. – Ogłaszamy dziś konkurs na dofinansowanie z Funduszu Medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta  Andrzeja Dudy – wskazała minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

Sprawdź w LEX:

 

Poważny fundusz z małymi wydatkami

Fundusz Medyczny został powołany w październiku 2020 r., z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w reakcji dwumiliardową dotację dla TVP, aby poprawić dostępność do nowoczesnego leczenia, przyspieszyć modernizację szpitali.  Składa się z czterech subfunduszy: infrastruktury strategicznej , modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjnego. Już w pierwszym roku działania uwidoczniły się problemy z wydatkowaniem pieniędzy: na szpitale miało zostać wydanych 1,8 mld zł, a w październiku 2021 r. było to niecałe 200 mln złotych. Bilans 2022 r. zakończył się podobnie. Krytykowane było zarówno to, że nie wydano wszystkich pieniędzy zgromadzonych w Funduszu, ale także cele tych wydatków.

Czytaj: Zero złotych - tyle w tym roku Fundusz Medyczny zainwestuje w szpitale>>

Zapowiedziany w piątek konkurs dla szpitali onkologicznych będzie prawdopodobnie pierwszym poważnym programem finansującym z tego funduszu jedną z najważniejszych dziedzin opieki zdrowotnej.

 

Dotacje od 50 do 300 mln zł

Łączna kwota dofinansowania z Funduszu Medycznego dla szpitali onkologicznych wynosi 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to  50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł  dotacji celowej. Nabór projektów potrwa do  5 maja 2023 r. – Kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce ok. 40 placówek. W konkursie wyłonimy kilkanaście najlepszych projektów. Nie wykluczamy jednak zwiększenia puli środków – zapowiada minister Adam Niedzielski.

Jak podkreślali obecni podczas konferencji prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz prof. Krzysztof Składowski, dyrektor oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Gliwicach, dofinansowanie poprawi dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii.

– Zmieniamy organizację leczenia onkologicznego. Jeden ośrodek przeprowadzi pacjenta przez cały proces – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację. Perspektywa pacjenta musi być najważniejsza – podkreśla minister zdrowia.

Sprawdź w LEX:

Czy oryginał wyniku badania diagnostycznego istotnego dla ustalenia rozpoznania onkologicznego po zakończonej hospitalizacji należy przekazać pacjentowi, a kserokopię dołączyć do historii choroby? >