Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem na razie wykluczyła taką ewentualność, argumentując, że "Frontex to mała agencja".

Problem masowego napływu nielegalnych imigrantów był jednym z tematów nieformalnej narady szefów MSW państw Unii Europejskiej w Mediolanie. Zorganizowano ją w pierwszym tygodniu włoskiej prezydencji w Radzie UE, która sprawę imigracji wymienia wśród swoich priorytetów.

Po mediolańskim spotkaniu minister Alfano mówił, że istnieje nadzieja na zaangażowanie Unii Europejskiej w operację patrolowania Morza Śródziemnego, głównie po to, by uniknąć kolejnych tragicznych przypadków zatonięcia przepełnionych ludźmi łodzi. Obecnie prowadzeniem takich działań zajmuje się wyłącznie strona włoska w ramach operacji, która kosztuje ją 9 milionów euro miesięcznie. Władze w Rzymie wielokrotnie krytykowały kraje członkowskie za brak zainteresowania exodusem nielegalnych imigrantów z Afryki. W tym roku na włoskie wybrzeża przybyło już ponad 60 tysięcy osób.

Na konferencji prasowej Alfano dodał, że należy dążyć do jak najszybszego podjęcia nowej misji przez Frontex, agencję mającą siedzibę w Warszawie. „To cel bardzo jasny i bardzo konkretny. Na morzu są statki Mare Nostrum. Ich misję powinna zastąpić operacja Frontexu” - mówił szef włoskiego MSW. Wyraził przekonanie, że są ku temu wszelkie warunki.

Włoski minister wyjaśnił, że nowa faza operacji patrolowania morza i granic byłaby rezultatem porozumienia między państwami. Ogłosił, że w trakcie obrad wszyscy obecni szefowie resortów spraw wewnętrznych mówili o potrzebie stanowczego przeciwdziałania nielegalnej imigracji.

Uczestnicząca w spotkaniu komisarz Cecilia Malmstroem ostrożnie odniosła się do deklaracji Alfano, choć mówiła o potrzebie udzielenia Włochom pomocy.

Angelino Alfano ujawnił, że komisarz poprosiła państwa członkowskie UE o „działania na rzecz wzmocnienia siły Frontexu”. Malmstroem zastrzegła zarazem, że operacja Mare Nostrum ma duży zasięg i jest kosztowna i dlatego mała agencja, jaką jest Frontex, w obecnym kształcie nie może jej w pełni przejąć. Jej zdaniem Unia, strona włoska i Frontex muszą wspólnie omówić przyszłość operacji patrolowania Morza Śródziemnego. „Nie mamy środków, by was zastąpić, chyba że wszystkie państwa członkowskie wniosą swój wkład” - wyjaśniła. Dlatego komisarz mówi raczej o „wkładzie” w operację niż o całkowitej zmianie jej charakteru.

Cecilia Malmstroem oświadczyła ponadto, że nie jest sprawiedliwe to, że tylko kilka krajów Unii bierze na siebie obowiązek przyjmowania uchodźców i imigrantów. Wśród nich obok Włoch wymieniła Niemcy, Francję, Szwecję i Wielką Brytanię.

Jej zdaniem wszystkich 28 państw powinno uczynić znacznie więcej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)