W siedmiokondygnacyjnym obiekcie mieści się prawie 50 sal rozpraw, ok. 270 pomieszczeń biurowych, sale konferencyjne, archiwa i podziemny parking. Pracować w nim będzie ok. 600 osób.

Budynek ma w znaczący sposób poprawić nie tylko warunki funkcjonowania sądu okręgowego, ale i sądów rejonowych w mieście, które będą mogły zająć dotychczas użytkowane przez sąd okręgowy lokale. Dodatkowo, wymiar sprawiedliwości zaoszczędzi dzięki rezygnacji z dotychczas wynajmowanych na terenie miasta pomieszczeń ok. 4,5 mln zł rocznie.

„Budynek, w którym się znajdujemy jest bardzo nowoczesny, piękny i dobrze wyposażony. Co najważniejsze, jest on przyjazny dla obywatela. Mamy w nim biuro obsługi interesanta z prawdziwego zdarzenia, czytelnię akt, gabinety lekarskie" – powiedział w czwartek prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Henryk Komisarski.

„To pierwszy obiekt wybudowany od podstaw na potrzeby wymiaru sprawiedliwości w Poznaniu od 1908 roku, kiedy to wzniesiono budynek przy ul. Młyńskiej, gdzie obecnie swoją siedzibę mają sądy rejonowe. Przez ponad 100 lat nie widziano potrzeby tak istotnej inwestycji w Poznaniu, mimo, iż od tamtego czasu wiele się zmieniło” – dodał.

LEX Gamma>>>

W dotychczasowej głównej siedzibie sądu przy Al. Marcinkowskiego pozostaną wydziały karne sądu okręgowego. Ma to związek ze specyfiką lokalizacji obiektu: w jego bezpośrednim sąsiedztwie mieści się areszt śledczy. Tam też znajdują się specjalnie przystosowane sale rozpraw do spraw o tzw. podwyższonym ryzyku.

W uroczystości otwarcia gmachu wziął udział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk. Jak powiedział, nowy budynek będzie mógł zaspokoić "najdalej idące oczekiwania" odnośnie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla społeczeństwa.

„Tym wszystkim, którzy będą tu pracować, którzy będą pełnić tu swoje funkcje w związku z prowadzonymi procesami życzę wiele satysfakcji. Jestem przekonany, że lokalna społeczność znajdzie tutaj sprawiedliwość” – powiedział.

Budowa nowego budynku sądu rozpoczęła się we wrześniu 2010 r., zakończyła się w grudniu 2014 r. Obiekt składa się z dwóch części z łącznikiem, ma cztery kondygnacje nadziemne i trzy podziemne. Powierzchnia całkowita budynku to ponad 37,4 tys. m kw. (PAP)