Maraton organizowany jest od lat około 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym roku akcja odbywa się po raz szesnasty, między 4 a 13 grudnia.

Ostateczna liczba listów, które pisano w około 650 miejscach w Polsce, będzie znana po zebraniu wszystkich informacji. W zeszłym roku, domagając się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka, na całym świecie napisano ponad 3,2 mln listów, z czego 268 tys. w Polsce.

Podczas sobotniego finału Maratonu w Warszawie, AI uhonorowała nagrodą Pióro Nadziei Wojciecha Tochmana – reportera publikującego obecnie m.in. w Dużym Formacie "Gazety Wyborczej", autora książek, współzałożyciela Instytutu Reportażu.

Wyróżnienie Pióro Nadziei przyznawane jest – jak mówiła dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin - osobom, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Laureat Pióra Nadziei, dziękując za wyróżnienie, ocenił, że literatura faktu i reportaż zbliża ludzi - uwrażliwia czytelników na cierpienie innych. Wyraził przekonanie, że osoby, które czytają literaturę faktu i reportaże, są bardziej otwarte na odmienności, różnice kulturowe, gotowe do poznawania nieznanych sobie tematów, miejsc czy osób.

Nagroda Pióro Nadziei przyznawana jest przez AI od 2002 r. Wśród laureatów są m.in. Andrzej Goszczyński, Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Michał Majewski i Paweł Reszka.

Autorką wręczanej laureatom statuetki - pióra otoczonego drutem kolczastym - jest warszawska artystka Iwona Lifsches.

Listy w ramach Maratonu AI można pisać w tym roku m.in. w obronie mężczyzny uwięzionego w izolatce od ponad 40 lat; dziewczynek z Burkina Faso zmuszanych do wczesnych małżeństw i malezyjskiego karykaturzysty oskarżonego o działalność wywrotową.

Listy można wysłać także w obronie uzbeckiego dziennikarza zmuszanego przemocą do przyznania się do popełnienia przestępstw „przeciwko państwu”; mężczyzn pobitych w wyniku homofobicznego i rasistowskiego ataku w centrum Aten i Irańczyka zmuszanego torturami do przyznania się do zabicia żołnierza.

Na stronie www.amnesty.org.pl/maraton zamieszczone są historie osób, w obronie których pisane są listy. (PAP)